Ana Brnabić i predstavnici proizvođača malina i hladnjačara dogovorili su se na sastanku u Beogradu da se formira Radno telo koje će pratiti formiranje cena na domaćem i konkurentnim tržištima.

To je učinjeno kako bi se napravio dogovor prihvatljiv za sve.

Radno telo će činiti predstavnici Vlade Srbije i predstavnici proizvođača malina i hladnjačara.

Premijerka je u svom ekspozeu najavila da će tim pitanjem početi da se bavi odmah po stupanju na dužnost, a današnjem sastanku u vladi prisustvovali su i ministri poljoprivrede i trgovine, Branislav Nedimović i Rasim Ljajić.

Predsednik Upravnog odbora Asocijacije malinara Srbije Dobrivoje Radović rekao je pre sastanka agenciji Beta da ih je predsednica Vlade pozvala na sastanak i da su krenuli za Beograd. Sastanak je bio zakazan za 14 časova.

Ponovio je da malinari traže veću otkupnu cenu malina, koja bi "trebalo da bude" oko 200 dinara za kilogram.

TUČA malinara i hladnjačara u Arilju

U ovom trenutku cena maline uglavnom iznosi između 100 i 125 dinara, a u pojedinim slučajevima oko 150 dinara.

Radović je rekao da od države očekuju pomoć da se nađu kupci u inostranstvu koji će platiti traženu cenu maline i ispita "ko od vlasnika hladnjača koje otkupljuju to voće u Srbiji diktira nisku cenu i sprečava da se podigne".

"Neki manji otkupljivači koji su spremni da plate tražene cene kažu da ne smeju da je podignu što ukazuje da postoji monopol", tvrdi Radović.

Dodao je da je malina u svetu podbacila u rodu zbog raznih vremenskih nepogoda, kao i u Srbiji, i da je nema previše na tržištu pa nije logično da je cena niža nego prošle godine kada je bila veća ponuda.

Malinari prete: Država da naredi cenu otkupa

Ta činjenica, prema njegovim rečima, potvrđuje da neko diktira niske cene jer želi ekstremnu zaradu.

Radović je rekao da od Komisije za zaštitu konkurencije očekuje da, što brže, utvrdi ko to čini.