Na usporavanje privredog rasta Srbije u ovoj godini uticao je "privremeni poremećaj" u proizvodnji energetskog sektora i jaka suša, kaže šef kancelarije Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u Beogradu, Sebastijan Sosa.
Utešno je što, kako je izjavio Sosa, kada se isključe ta dva faktora naša zemlja beleži zdrav rast od tri odsto.
"U prošloj godini smo u Srbiji imali rast od skoro 3%, a u ovoj godini je on usporio na 1,2% zbog prekida u proizvodnji energetskog sektora i jake suše. Međutim, kada se isključe ta da sektora, Srbija ima zdrav rast od 3%", rekao je Sosa u panel diskusiji drugog dana 17. Ekonomskog foruma Srbije.
On je predočio da industrijska proizvodnja beleži skok od čak 6%, maloprodaja je vrlo snažna, povećava se broj izdatih građevinskih dozvola, do juna otvoreno je 120.000 novih radnih mesta.
Sosa je, međutim, ocenio da rast od 3,5% nije dovoljan da Srbija dostigne razvijene evropske ekonomije, napominjući da joj je za to potrebna stopa rasta od bar 5% ili više.
MALO ŠTEDIMO, JOŠ MANJE INVESTIRAMO, A RADIMO...
Šef Kancelarije MMF-a u Beogradu je među probleme koji sputavaju veći privredni rast uvrstio niske investicione stope, koje se kreću između 17 i 18 odsto BDP-a, ističući da je neophodno povećanje investicija kako u privatni tako i u javni sektor.
To, prema njegovom mišljenju, neće biti lako, jer imamo nisku stopu štednje, što znači skromna sredstva koja bi se usmeravala u investicije.
Drugi izazov s kojim se Srbija suočava je rast produktivnosti, primetio je Sosa, navodeći da ta stopa iz godine u godinu stagnira i da je potrebno da se ona značajno poboljša.
Skrenuo je pažnju i na potrebu jačanja borbe protiv sive ekonomije, kako bi se sredstva iz neformalnog sektora prelila u legalne tokove, a time unapredilo i ubiranje budžetskih prihoda po osnovu poreza.
On je naveo da je potreno da se poveća kvalitet javnih usluga i efikasnost javne uprave, kao i da se kompletira reforma javnih preduzeća.
Preduslov za viši privredni rast je očuvanje makroekonomske stabilnosti, stabilnosti monetane politike, niska inflacija i stabilne javne finansije, zaključio je Sosa.
SVETSKA BANKA: 5 PREPORUKA ZA DUPLI BDP
Direktor Kancelarije Svetske banke za Srbiju, Stiven Ndegva, izjavio je da Srbija može za 15 godina da udvostruči BDP, za šta joj je potrebna nova strategija rasta, koju je u pet ključnih tačaka predstavio danas na forumu: 1. smanjenje državnog udela u privredi - od transporta do famacije; 2. inventar državne imovine nad nekretninama; 3. novi poreski sistem; 4. ukidanje trgovinskih barijera; 5. stvaranje digitalne ekonomije.
Ndegva je napomenuo da je fiskalna konsolidacija u Srbiji dala rezultate, postoji suficit kojim treba pametno da raspolaže, a Vlada e puno uradila na privlačenju stranih direktnih investicija.
U tom kontekstu, podsetio je, Srbija je napravila snažan skok na Duing biznis listi, kao i na to da je londonski "Fajnenšel" Tajms pozicionirao Srbiju na prvo mesto kao najbolju destinaciju za grinfild investicije, što "nije mali, već ogroman kompliment".
Nož u srce Partizana, De Kolo ugasio Arenu: Lovernj dominirao, crno-beli ponovo izgubili u Areni!
"Ja imam utisak da smo im mi dali ovu utakmicu!": Željko je ljut, igrači Partizana nisu znali pravilo!
"Sav javni prevoz u Beogradu će biti besplatan": Šapić najavio veliku promenu od 1. januara
Mondo ukrštenica za 18. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Partizan pronašao novog trenera: Vraća se u Humsku čovek čiju "bombu" pamti Zvezda?