• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbljanović: Zašto strela kao spomenik Đinđiću

Izvor MONDO/Tanjug

Pobedničko idejno rešenje za spomenik Zoranu Đinđiću izazvalo je polemike u javnosti, a koautorka spomenika, koji će imati oblik polomljenje strele, dramaturškinja Biljana Srbljanović objašnjava zbog čega takvo rešenje...

 Spomenik Đinđiću - Biljana Srbljanović Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović
Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović

Srbljanović je  na polemiku reagovala tekstom za portal "Peščanik" u kome između ostalog navodi da u pokrenutoj diskusiji Srbima "promiču bitne stvari".

"Dok vi diskutujete o Vučiću, Vesiću, vajarskoj estetici, položaju spomenika i njegovom izgledu i zašto nije lep kao na groblju, promiču vam bitne stvari, Srbi moji", navodi Srbljanović, dodajući, da što se nje tiče "strela može i u šupu".

Ona u tekstu navodi primer iz istorije Beograda, kada je tadašnji gradonačelnik Kosta Kumanudi skulpturu Pobednika "izvukao iz šupe na Senjaku u kojoj su se čuvale polomljene cevi i neki gvožđarski otpad" i postavio je na Terazije.

Tada se povodom Pobednika i njegovog mesta na Terazijama, povela polemika u javnosti o njegovom estetskom, moralnom i nacionalnom značaju, gde je "Meštrovićevog Pobednika argumentovano branila plejada tadašnjih intelektualaca".

Ovako će izgledati spomenik Zoranu Đinđiću (VIDEO)



Ipak, pod pritiskom javnosti odlučeno je da ovaj spomenik bude premešten na Kalemegdan "na visinu od sedamnaest i po metara ne zato da se što bolje vidi, već da se vidi što manje".

Ovaj potez tadašnje gradske vlasti opisan je u tekstu Srbljanović kao "poraz beogradske opštine i modernog duha Beograđana" i dokaz "da konzervativizam često ume da bude razoran za savremenike, što istorija neprestano potvrđuje".

Srbljanović pravi paralelu između ovog događaja iz istorije Beograda i polemike koju već sada izaziva spomenik Zoranu Đinđiću, a koji je zamišljen kao "izvijena strela koja je u jednom delu nepovratno prekinuta, ali ipak nezaustavljivo leti u visine".



Ona je i autorka tekstualnog obrazloženja predloga za izgled spomenika gde navodi da je "strela univerzalni simbol za pravac i smer", dok "prekinuta, izvijena strela jasno evocira traumu koja ovu strelu (misao, pravac) samo za trenutak ometa, ali je nikada ne zaustavlja".

Posetioci spomenika moći će da čuju i misli pokojnog premijera putem zvučne instalacije koja "polazi od osnovne ideje unutrašnjih glasova prolaznika, misli koje beže i koje se mešaju, koje nadglasavaju i nađačavaju jedne druge, koje zbunjuju i skreću sa strelovitog puta".

Kako navodi Srbljanović, tek kada se posetioci približe skulpturi "počinju da razaznaju poznati glas sa poznatim rečenicama" dok "iz drugog nivoa dobro skrivenih i obezbeđenih zvučnika, koji se nalaze u gornjem delu prekida strele, sa unutrašnje strane, dopire glas Zorana Đinđića".

Čitava skulptura i zvučna instalacija, objašnjava Srbljanović, postavlja pitanja "Šta sam ja učinio? Šta sam mogao da učinim? Šta nisam čuo, razumeo? Da li sam mogao nešto da promenim? Šta sam propustio da slušam i razumem i zašto mi se to dogodilo? Zašto to ne uradim sad? Kako to mogu da uradim sad?".

"Đinđićev život bio brz, pravi simbol je strela"

Reči i rečenice koje će se čuti putem zvučne instalacije predstavljaju ono što je Đinđić govorio "kada nije bio uronjen u dnevnopolitičke izazove".

Te rečenice, navodi Srbljanović, biće "svedočenje o ovom čoveku kao o velikom misliocu i analitičaru svog vremena", a obuhvatiće "sva obeležja naše kulture, mentaliteta, našeg društva u celini".

Jedan insert iz zvučne instalacije obuhvatiće rečenice poput "Kaži ljudima istinu", "Najlakše je negde se popeti i onda pljuckati na ostale", "Morate da se umijete hladnom vodom, ako ne pomaže, da se istuširate hladnom vodom", "Da počistite svoju kuću i bukvalno, a i metaforički", "Tradicija je trag kočenja", "Spavaćete kad budete u penziji, i vi ste mlad čovek, ja vam kažem, gledajte u budućnost", "Gledajte u budućnost i tamo ćemo se sastati vi i ja".

Komentari 15

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

...

Ako skulpturu posmatramo ka nezavisnu instalaciju koja je namenjena jednom takvom javnom prostoru grada koji zeli da bude posmatran kao metropola, onda je ona sasvim ok, savremena, intesantna, ne svakidasnja... Ako skulpuru posmatramo u likovnom i geometriskom smislu onda mozemo da "kazemo" (samo da kazemo) da je stelica na skulpturi okrenuta na gore i pretstavlja nasu zelju gde zelimo da se krecemo. Ako skulpturu posmatramo o kontekstu vremena, namere i namene onda je jasno da je strelica ustvari okrenuta na dole i pretstavlja odraz naseg opsteg stanja svesti i odraz morala nash dristvenih elita. Pre svega iz razloga sto su propozicije konkursa, a potom i samo odabrano idejno resenje je cista manipulacija sa namerom da se Djindic konacno gurne u zaborav i aboliraju svi oni koju su njega ubili, a nas doveli dovde. Formalno ce spomenik Djindicu postojati, ali ce se vrlo brzo zaboraviti da je uopste Djindjicev. Bice to samo neka od instalacija nekog egocentrika koji je ponovo pristao da ucestvuje u aboliranju nasih krvnika. Svaka Vam cast gospodo "Umetnici" Cestitam na jos jednoj za Vas uspesnoj premijeri.

kabir bedi

A, zasto mislite da nekoga treba da zanima njeno misljenje?

Milan BG

Иронија презивати се Србљановић а мрзети све српско..

special image