Izgrađeni dalekovod od 68 km deo je kapitalnog elektroenergetskog projekta pod nazivom Transbalkanski koridor za prenos struje, a vrednost tog dela je 27 miliona evra.

Premijerka Ana Brnabić istakla je da je to najsavremeniji "energetski autoput" i da srpska energetika "staje na noge".

Podsetila je da je EU za taj projekat izdvojila oko 12 miliona evra 2014, ali da je to bilo preusmereno na poplave, pa je EMS zato iz svojih sredstava uložio 27 miliona evra u taj projekat.

Ministar energetike Aleksandar Antić izjavio je da je reč o kapitalnom projektu koji će doneti dugoročno benefite Srbiji, povećati sigurnost snabdevanja i dodatno smanjiti gubitke.

"Proći će kroz našu zemlju panevropski elektrenergetski koridor koji će omogućiti da ide struja sa istoka ide ka zapadu, gde su bogatija tržišta. To kapitalno utiče na naše ukupne prenosne prilike i smanjuje gubitaka na mreži, koji su inače najmanji u Evropi", rekao je Antić.

Antić je rekao da će se dalekovod prolazi kroz južnobanatski okrug, gde su svi veliki projekti iz energije vetra, za dobijanje oko 500 megavata struje.

Transbalkanski koridor dalekovodima će spojiti Rumuniju, Srbiju, BiH, Crnu Goru i Italiju.

Dalekovod ide od Rešica u Rumuniji do Pančeva, Obrenovca i Bajine Bašte, zatim do Pljevalja u Crnoj Gori i Lastve i onda ispod mora do Vilanove u Italiji.

U Srbiji jedan deo ide do Kragujevca i Kraljeva, a deo ide do Višegrada u Republici Srpskoj.

Deo Kragujevac - Kraljevo je već ugovoren i projekata će početi 2018. i biće završen do 2020, kada će biti omogućen nastavak ka Bajinoj Bašti, Višegradu i Pljevljima, od 2021. do 2024. godine.

Balkanska veza: Hoćemo li se naći u Turskom toku?