Predsednik Vučić ocenio je da odnosi s Turskom, koji su danas na visokom nivou, pružaju veliki potencijal za dalji razvoj ekonomskih odnosa i pozvao je turske investitore da nastave sa ulaganjima u Srbiju, dok je predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan ukazao da je cilj da trgovinska razmena sa Srbijom dostigne tri milijarde dolara.

Predsednik Srbije je, u svom govoru na tursko-srpskom Poslovnom forumu, pomenuo da turski mediji govore o nikad boljim odnosima dve zemlje, onakvim kakvi su bili u vreme Kemala Ataturka i kralja Aleksandra.

"Ne znam da li smo dotle stigli, ali najveći deo koji smo dostigli smo dostigli zahvaljujući trudu, energiji i želji predsednika Turske Erdogana da takve odnose uspostavimo", podvukao je Vučić.

Vučić je kazao da Srbija poštuje Tursku i investicije iz te zemlje, ali da je to samo početak.

"Srbija će ulagati velike napore kako bismo naše ekonomske odnose unapredili i podigli na nivo koji bi mogao da odgovara još većim turskim naporima i odličnim političkim odnosima koje smo uspostavili. Mnogo godina nismo uspevali da ostvarimo takve političke odnose. Zahvaljujući predsedniku Erdoganu i turskim investitorima u mnogim malim mestima u Srbiji danas nemamo problema sa nezapošlenosti kao ranije", naglasio je.

Vučić je primetio da su turski investitori dolazili u mala mesta, u koja nisu hteli da dolaze ulagači iz drugih država, kao i da su investirali u mesta koja su bila pogođena poplavama i otvorili fabrike u Krupnju, Vladičinom Hanu, Žitorađu i drugima.

Zahvalio je ujedno Erdoganu što je uvek brinuo o opštinama u kojima bošnjački živalj čini većinu, ali i dozvoljavao da dolaze turski investitori u mesta sa pravoslavnom većinom.

"To pokazuje kakvo prijateljstvo želite sa Srbijom. Potencijal naše saradnje je ogroman, pre svega u tekstilnoj industriji, poljoprivrednoj i prehrambenoj", ukazao je Vučić.

On je rekao da je zahvaljujući kvoti za izvoz goveđeg mesa u Tursku srpskim proizvođačima obezbeđeno sigurno tržište i dobra cena.

Vučić u Turskoj, carski doček kod Erdogana FOTO

Izrazio je nadu da će srpski proizvođači moći da udovolje zahtevima i da ćemo moliti za povećanje kvota.

"Time ćemo sebe vezati za Tursku što je moguće više, a siguran sam da će Turska od toga imati koristi", naglasio je on.

Vučić je kazao da postoji veliki potencijal i kod uljarskih proizvoda, jer je u Srbiji zasejano više nego ikada, te dodao da nema sigurnijeg i boljeg tržišta od Turske.

Takođe je ukazao i da su Turci turisti broj jedan u Srbiji, što možda nekome nije bilo razumljivo.

"Ustanovili smo da je u Beogradu najveći broj turskih turista. Oni posećuju kulturno istorijske spomenike, znaju za naše veze, žele da nauče nešto novo, i nadamo se da će želeti još više da ulažu u Beograd i Srbiju", naglasio je on.

Zahvalio se i na otvaranju Halkbanke u Srbiji, jer se bez nje ne bi tako razvijale turske investicije.

Preneo je molbu srpskih privrednika predsedniku Erdoganu da im omogući da svojim proizvodima uđu u neke trgovinske lance.

Turski predsednik Erdogan je ocenio je da Veće za saradnju predstavlja mehanizam za redovno razmatrane aktuelnih tema, za donošenje odluke, kao i praćenje implementacije.

"Uspesi koje smo ostvarili u poslednje vreme predstavljaju odraz ove jake volje i želje za saradnjom. Naravno da trenutni nivo ne smatram dovoljnim. Kao dve zemlje želimo da proširimo i produbimo i povećamo raznolikost naše saradnje na novim poljima. Naši napori počeli su da daju pozitiven razultate", ukazao je on.

Erdogan je ukazao da je prošle godine trgovinska saradnja sa Srbijom po prvi put prevazišla milijardu dolara, da se nada da će se povećati na dve milijarde i kasnije dostići i tri milijarde dolara.

"Da bi ostvarili ovaj cilj svi moramo ozbiljno raditi. Srbija sa centralnom i starteškom pozicijom na Balkanu i povoljnom poslovnom klimom poseduje velike mogućnosti za sve investitore", smatra Erdogan.

On je rekao da postoji spremnost u Srbiji da olakša dolazak turskih investitora.

Naveo je da Halkbanka već ostvaruje velike uspehe u Srbiji i da je počela da ispunjava ono što je on obećao prilikom posete Beogradu, a to je da poveća kapital.

Prema Erdoganu Halkbanka je povećala u februaru kapital za 20 miliona evra, a ostalih 20 miliona će povećati u narendim mesecima.

On je podsetio da je Turska zemlja čija ekonomija raste u poslednjih 16 godina uz političku stabilnost i sigurnost.

Naveo je da je prosečni godišnji rast bio 5,8 odsto, a da je prošle godine sa više od sedam odsto bila prva među zemljama G20 i druga među državama OECD-a.

Ukazao je da je nacionalni dohodak povećan sa 236 milijardi dolara na 860 milijardi dolara, o da je ostvareno 195 milijardi dolara stranih investicija u poslednjih 16 godina.

Izvoz Turske je povećan na 157 milijardi dolara, a cilj je da na 100-ti godišnjicu Republike dostigne i 500 milijardi.

Erdogan je naveo i da se sprovodi više strateških investicija u infrastrukturi, dodajući da to smeta nekim zemljama u svetu, te im je savetovao da i oni treba da rade ako žele da uspeju kao Turska.