• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nerešiv problem?: Isplata "na ruke" muči državu

Izvor Beta

Ministar za rad, Zoran Đorđević, rekao je danas da inspekcija nastavlja akciju borbe protiv rada na crno, a da se traži način borbe protiv isplate zarada u gotovini.

 Ministar Đorđević o radu na crno i isplati zarada na ruke Izvor: Petar Stojanović, MONDO
Ilustracija
Izvor: Petar Stojanović, MONDO

On je na konferenciji za novinare ocenjujući rezultate akcije "Reci NE radu na crno" rekao da će se nastaviti i medijska kampanja jer radnici nisu svesni nekih svojih prava.

Akcija vanrednih inspekcijskih kontrola na osnovu prijave građana besplatnim telefonom počela je 10. marta u saradnji sa norveškom vladom.

"Radnici su možda najmanje obavešteni o prekovremenom radu koji mora da se precizno evidentira i obračuna", rekao je Đorđević.

U Kajzenu dali plate radnicima

Ministar Đorđević je povodom nedavnog štrajka u turskoj fabrici Kajzen u Smederevu zbog neisplaćenih zarada rekao da su u međuvremenu isplaćene, a da je inspekcija danas u toj firmi po prijavi pet radnika koji su se žalili na uslove rada.

Dodao je da je najvažnije da radnici prijave sve nepravilnosti iz oblasti rada i bezbednosti na radu dok su još u firmi, a ne tek po odlasku kada je kasno.

Đorđević je rekao da država želi da radnicima obezbedi dostojanstven rad, bilo da rade u državnoj ili privatnoj firmi, kod domaćeg ili stranog poslodavca.

On je najavio izmene Zakona o radu za 2020. godinu, kao i donošenje zakon o sezonskom zapošljavanju i izmene Zakona o zapošljavanju stranaca i Zakona o štrajku.

"Trudićemo se da zakon o sezonskom zapošljavanju bude što jednostavniji", rekao je Đorđević.

Đorđević je na pitanje kako sprečiti poslodavce da gase firme posle više meseci neuplaćenih poreza i doprinosa za radnike, rekao da će predložiti Ministarstvu finansija da se promene propisi tako što bi, kao ranije, poslodavac morao prvo da isplati sve obaveze prema radnicima.

"Kada je postojala služba društvenog knjigovodstva (SDK) bilo je lakše kontrolisati plaćanje poreza i doprinosa. Pokušaćemo da uvedemo slične procedure", rekao je Đorđević.

OPAAA! Za rad na crno katanac i godinu dana

Vršilac dužnosti direktora Inspektorata za rad Stevan Đurović rekao je da je za dva meseca koliko traje ta akcija borbe protiv rada na crno inspekcija obavila 3.089 vanrednih inspekcijskih nadzora.

"Utvrdili smo da je među 23.248 radnika 1.659 radilo na crno, a posle inspekcijske kontrole njih 1.468 je dobilo rešenja o zaposlenju", rekao je Đurović i dodao da je otkriveno i 71 neregistrovano pravno lice.

Dodao je da je izdato 113 rešenja o zabrani rada i 678 zahteva za prekršaj.

"Usijao" se telefon: Stižu prijave radnika na crno

Đurović je rekao i da se inspektori susreću sa "različitim slučajevima", otišli su po prijavi na 324 adrese, a da nisu našli firme, kao i da je bilo slučajeva da su radnici prijavili 17 puta jednog poslodavca zbog raznih nepravilnosti, a da inspekcija, kada je otišla na lice mesta, nije mogla to da potvrdi.

Komentari 5

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

karadjoglu

Ministar za rad kao da ne živi u ovoj državi. Gospodine Ministre, svi privatni poslodavci zaključe se radnicima ugovor o radu sa minimalnom platom. Ali, takodje svi do jednog, odmah stave do znanja da će će svaki prijavljeni radnik morati da vrati poslodavcu 6.000 dinara u kešu, od minimlanih 26-27.000 koliki je minimalac, i od tih 6.000 dinara uini uplate doprinose radniku. Tako da radnika prima neto 20.ooo dinara. Takodje, još gore, kaže se prijavite dok radite. Pa mislite da će taj radnik koji prijavi inspekciji rada svog poslodavca, više ostati na poslu. Varate se. Odmah će biti otpušten, čim mu inspektor izadje iz radnje. Zato ne treba inspekcija rada da čeka prijave radnika, nego da radi kontrole isključivo, po podne i noću, subotom i nedeljom i praznikom. Što se ne vrati bivša SDK ako je bila efikasna, mada za ovakve situacije neće pomoći. Aovakav način rada je toliko uzeo maha da ne možete poverovati. Vas vaši saradnici ili pogrešno obaveštavaju ili nemaju dovoljno snage i volje da rade kako treba. Ovo je naročito prisutno u provincijama, van Beograda u manjim mestima izrazito. Pišem iz lično poznatog slučaja, ne jednog nego više.

pups

Zato sutra smanjite penziju onima koji su uplacivali doprinose kako imali iste penzije kao i ovi sto primaju na crno!

Grobar Banjaluka

Evo ja kao poslodavac iz Republike Srpske (isto bukvalno kao u Srbiji ) da objasnim zasto je isplata na ruke......SMANJITE HARACKE POREZE NA DOPRINOSE !!!!!!!!!!!!!Minimalna plata je 210 evra , na 210 ide 150 e doprinosa........I priznajem kod mene je plata 350 e, znaci 140 dajem na ruke.....Jer na 350 ,trebao bih oko 300 e doprinos biti....Turci su uzimali trecinu ,a vi gospodo uzimate 70 posto....Kad vidim zaposlene po drz.upravi muka mi od njih bude...80 posto zaposlenih su paraziti i zbog njihovih laznih poslova, primanja pogusise ostale....To je problem gospodo, vasi partijaski vojnici sto se moraju zaposliti u drz.upravama............

special image