Predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost, potpredsednica Vlade Zorana Mihajlović, je rekla prilikom obilaska tkačke kolonije u Somboru, da su takvi projekti važni kako za unapređenje položaja žena u ruralnim područjima, tako i za spajanje nacionalnog identiteta sa potrebama moderne Srbije.

"U vremenu u kom mi se čini da smo knjige zamenili mejlovima, kad idemo s rukama punim mobilnih telefona, kad mnogo više gledamo Facebook i Twitter nego što razgovaramo, kad nam deca šalju emocije SMS-ovima, važno je da budemo u tkačkoj koloniji u Staparu, da vidimo svoju istoriju, svoj identitet. Kad spojimo to sa modernom Srbijom, možemo da idemo napred", rekla je Mihajlovićeva.

Ona je istakla da žene u ruralnim podrućjima ne žive dobro, ali da sad imaju podršku države i da su tkačke kolonije samo jedan od projekata koji imaju za cilj da se unapredi njihov položaj.

U okviru inicijative "Uposlimo 1.000 žena u ruralnim područjima", koju je pokrenulo Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost zajedno sa NALED-om i Etno-mrežom, radovima žena ukrašen je jedan od salona u Vladi Srbije, a njihovi proizvodi daju se i kao pokloni stranim zvaničnicima.

Žene i posao: Manje zarađuju, manje odlučuju

Tkačku koloniju su zajedno sa potpredsednicom Vlade obišli pokrajinski premijer Igor Mirović, predsednik pokrajinske skupštine Ištvan Pastor, gradonačelnica Sombora Dušanka Golubović, kao i predstavnici diplomatskog kora.