Ministar za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović kaže da danas počinje nova era u ekonomskim odnosima Srbije i Rusije.
"Počinjemo da radimo i povezujemo naše startap kompanije, inovacione komapnije, mala i srednja preduzeća, uspešne kompanije, šampione evropske i svetske iz Rusije i Srbije u sferi digitalizacije", rekao je Popović za RTS, objašnjavajuci važnost sporazuma koji se danas potpisuju između dve zemlje u Beogradu.
Digitalizacija je, kako je naveo, potpuno nova sfera koja bi u sledećih pet do 10 godina trebalo da donese ogromna sredstva i sa jedne i sa druge strane, nova radna mesta.
"To je budućnost i za Srbiju i za Rusiju", naveo je Popović i pojasnio da se danas potpisanim sporazumima stvara pravna osnova za praktična rešenja, kao što su učešće naših IT kompanija na ruskom tržištu, na njihovim konkursima i tenderima.
Osnivač ruske kompanije "Robo" Pavel Frolov primetio je da su srpske IT kompanije dobro razvijene, te da od današnjeg susreta očekuje da pronađe kompaniju iz Srbije s kojom će sarađivati.
"Digitalne kompanije u Srbiji su na visokom nivou, ali u oblasti obrazovanja postoji mnogo toga što se može uraditi i hteli bismo da sarađujemo u toj oblasti", rekao je Frolov.
Kaže da kompanija "Robo" obučava decu od pet do 15 godina kreativnom programiranju, mikroelektronici i šemotehnici, kao i robotehnici, internetu, pametnim kućama, 3D štampanju...
"Smatramo da dobar sistem obrazovanja priprema inženjere budućnosti koji će moći samostalno da projektuju i proizvedu gotov proizvod, isprogramiraju ga i implementiraju u konkrentom procesu", rekao je Frolov.
Ako sistem obrazovanja u Srbiji bude na odgovarajućem niovu, ukazuje on, Srbija može biti sigurna da će imati sigurnu budućnost.
"Kompanija 'Robo' je spremna da vam pomogne", dodao je Frolov.
Savetnik direktora "Mosttrans projekta" Akopov Hintarjan kaže da njihov Institut pravi pametne gradove, a da će u Beogradu predstaviti projekte koje već godinama razvijaju u Moskvi.
"Poslednjih osam godina radimo u oblasti digitalizacije, u Moskvi smo obavili veliki kompleks radova u toj oblasti. UN proglasile su Moskvu gradom broj jedan u oblasti digitalizacije, a s ponosom mogu da kažem da dobar deo tih zasluga pripada i nama", rekao je Hintarjan.
U Beogradu su, kaže, predstavili "kartu predsednika" koja predstavlja digitalnu kartu celog grada na kojoj se vide svi saobraćajni znaci i putne oznake, a takav model, objašnjava, omogućava ne samo automatizaciju saobraćaja u gradu već i povećanju mobilnosti.
"Bićemo veoma srećni da radimo s bratskom Srbijom i sa zadovoljstvom ćemo prezentovati naša rešenja Beogradu, Novom Sadu, Vršcu i ostalim gradovima koje pozivamo da dođu kod nas i vide kako mi to radimo, a mi smo spremni da sve to izvezemo u Srbiju", naveo je Hintarjan.
Osnivač prvog srpskog akceleratora u SAD, Vuk Živković, kaže da je za domaću industriju bitno da se umrežava sa svima.
Citirajući predsednika Privredne komore Srbije Marka Čadeža "da u biznisu ne postoje granice", Živković je naveo da se intelekt mora širiti, jer se na taj način "kupe" iskustva sa drugih tržišta koja će poslužiti da se kompanije pojave i na nekim trećim tržištima.
Poraz Zvezde i čarke na kraju: Crveno-beli sjajno krenuli pa se skroz ugasili
Posle ovog poraza Zvezda je potonula: Efes izbacio crveno-bele iz plej-of slike, pogledajte tabelu Evrolige!
"Krenuli smo dobro, a onda se desio kolaps!": Sferopulos video dva različita tima, zato je Zvezda izgubila
Partizan pronašao novog trenera: Vraća se u Humsku čovek čiju "bombu" pamti Zvezda?
"Sav javni prevoz u Beogradu će biti besplatan": Šapić najavio veliku promenu od 1. januara