MMF - Rast BDP Srbije 3,5 odsto ove godine,a 4,0 odsto 2020.
MONDO, Lana Stošić 

MMF je Srbiju svrstao u kategoriju evropskih zemalja u razvoju, u kojoj su još Poljska, Turska, Rumunija, Mađarska, Bugarska i Hrvatska.

U odnosu na zemlje iz te grupe, Srbija će, prema raspoloživim podacima sa sajta MMF, iduće godine imati najveći privredni rast, a u ovoj godini je "pretiču" Mađarska i Poljska.

MMF: Ne može rast privrede i partijsko zapošljavanje

Hrvatska će, na primer, prema najnovijem izveštaju MMF-a o svetskim ekonomskim izgledima, ove godine imati rast od 2,6 odsto, a iduće 2,5.

Bugarsku ove godine čeka rast od 3,3 odsto, a iduće godine od 3,0 odsto, a Rumunija će porasti za 3,1 odsto i 3,0 odsto respektivno.

Slovenija, koja je u kategoriji "razvijene evropske zemlje", porašće po stopi od 3,4 odsto u 2019. godini, a u 2020. godini za 2,8 procenta.

Što se sveta generalno tiče, MMF ponovo je danas smanjio prognozu rasta globalne ekonomije za 2019. godinu zbog rastućih trgovinskih tenzija i pooštravanja monetarne politike u SAD.

Svetska ekonomija će ove godine porasti po stopi od 3,3 odsto, što je usporavanje u odnosu na procenu rasta iz januara od 3,5 odsto, navodi se u najnovijem izveštaju MMF-a o svetskim ekonomskim izgledima objavljenom na zvaničnom sajtu tog kreditora.

Ipak, projekcija rasta za 2020. godinu zadržana je na 3,6 odsto.

MMF: Mogu veće penzije i plate, a reforme moraju

Ekonomisti MMF-a su, takođe, smanjili prognozu rasta ekonomije SAD za ovu godinu na 2,3 odsto, u odnosu na prošlogodišnji rast od 2,9 odsto.

Evrozona će, prema izveštaju, porasti po stopi od 1,3 odsto, što je opet slabije u odnosu na prošlogodišnji rast od 1,8 procenata i niže nego u bilo kojoj godini od 2013. godine.

BDP Japana će, prema procenama, porasti za 1,0 odsto, što je više nego rast od 0,8 odsto iz 2018. godine, ali blago niže u odnosu na raniju procenu Fonda.

Lagard i Brnabić: Srbija za MMF svetski primer

MMF očekuje i da će rast svetske trgovine usporiti na 3,4 odsto u ovoj godini, što je drastično usporavanje u odnosu na rast od 4,0 odsto koliko je očekivano u januaru i u odnosu na rast trgovine od 3,8 odsto u prošloj godini.