Do ovakvog pada (legalnog) uvoza iz Srbije je, kaže profesor ekonomije Naim Gaši, došlo zbog uvođenja takse od 100 odsto na robu koja se uvozi iz Srbije i Bosne i Hercegovine.

Samoproglašeno Kosovo, međutim, i dalje ima negativan trgovinski bilans jer robu koja se ne uvozi iz Srbije nije zamenilo domaćim proizvodima, već ih i dalje uvozi iz drugih zemalja.

LJAJIĆ: ŠTETA OD MILIJARDU EVRA

Srpski ministar trgovine, Rasim Ljajić, rekao je juče da je u periodu od 21. novembra do 21. avgusta, odnosno za devet meseci trajanja taksi Prištine, iz centralne Srbije za 298 miliona evra manje robe plasirano na KiM nego u istom periodu prethodne godine.

On je izjavi Tanjugu precizirao da se na dnevnom nivou manje robe isporuči za 1,087 milion evra nego pre uvođenja taksi.

" To je direktna šteta, a indirektna će biti veća i meriće se, pre svega, u gubitku tog tržišta za naše privrednike iz najmanje dva razloga. Prvi je taj što će privrednici iz zemalja okruženja zameniti naše proizvode, a drugi razlog je negativna kampanja u kosovskim medijima protiv proizvoda iz Srbije", rekao je Ljajić.

U skladu sa tim, Ljajić je poručio da će biti potrebno puno vremena za normalizaciju trgovinskih odnosa čak i ako se takse ukinu, što očekuje tek po formiranju nove vlade u Prištini, jer će se ova mera kosovskih vlasti obilato koristiti u predizbornoj kampanji.