Cene nafte skočile su jutros za oko 10 odsto, nakon što je napad na najveću fabriku za preradu nafte u Saudijskoj Arabiji smanjio proizvodnju za više od 5,7 miliona barela sirove nafte dnevno, ali i zbog toga što za napad SAD okrivljuju Iran. To fiannsijskom svetu izgleda kao priprema za eventualni napad na zu zalivsku zemlju, što bi dodatno zakomlikovalo situaciju u Ormuškom tesnacu, mestu gde tankerima prolazi čak peteina svetske nafte.

Cene nafte sada nisu največće ikad, ali je skok veliki, i to zabrinjava. Nakon početnog skoka, cene sirove nafte su se stabilizovale, a trgovci analiziraju moguće dugoroćne implikacije.

Predsednik Donald Tramp je odobrio korištenje američkih zaliha nafte za hitne slučajeve kako bi se osigurale stabilne količine nakon napada koji je umanjio svetsku proizvodnju za 5 odsto i povećao cene nafte više od 19 odsto rano jutros, nakon čega se taj skok stabilizovao na oko 10 odsto, prenosi Rojters.

Južna Koreja je takođe saopštila da će razmatriti puštanje u promet nafte iz svojih strateških rezervi ako se okolnosti oko uvoza sirove nafte nakon napada na Aramko pogoršaju.

U Aziji je jutros "američka sirova nafta" tokom elektronskog trgovanja na Njujorškoj robnoj berzi porasla za 4,89 dolara po barelu (159 litara), ili za 8,9 odsto, na 59,73 dolara za barel. Cena "brent" sirove nafte, koja predstavlja međunarodni standard za praćenje cene svih vrsta nafti, porasla je 6,02 dolara po barelu, ili 10 odsto, na 66,25 dolara po barelu, javlja AP.

Prethodno je "američka nafta" skocila više od 15 odsto, a "brent" za gotovo 20 odsto.

Jemenski pobunjenici Huti, koje podržava Iran u uskobu u Jemenu u koji je uključena i Sausijska Arabija, preuzeli su odgovornost za napad na postrojenje Saudi Aramko koji je paralizovao proizvodnju više od polovine globalnog dnevnog izvoza Saudijske Arabije i više od 5 odsto svetske dnevne proizvodnje sirove nafte.