Šmit je tokom predstavljanja svojih prioriteta pred poslanicima Evropskog parlamenta rekao da će se boriti "za primenu minimalnih standarda", s ciljem smanjenja nejednakosti zarada širom EU, ali je inistirao da "minimalna plata ne može biti ista svuda".
On je rekao "ni u kom slučaju" ne želi da stvara "evropski okvir za minimalne zarade", prenio je AP.
Prema agenciji Evrostat, 22 od 28 članica EU imaju nacionalne minimalne zarade od januara 2019. godine, koje se kreću od 286 evra u Bugarskoj do 2.071 evro u Luksemburgu.
Minimalne mesečne zarade generalno su ispod 600 evra u istočnim zemljama EU, a iznad 1.400 evra u državama na sjeverozapadu bloka.
Šmit je rekao da se ne može odrediti minimalna zarada za sve članice Unije zbog njihovih različitih ekonomskih profila, ali je obećao da će raditi na smanjenju razlika.
On je dao garancije državama poput Švedske i Danske, koje nemaju minimalnu zaradu, da neće biti primorane da menjaju svoje modele u okviru kolektivnog dogovora.
Šmit, koji je iz Luksemburga, je među svoje prioritete odredio prava radnika na platformama, digitalnu tranziciju, bezbednost na radnom mestu, eliminisanje diskriminacije i smanjenje siromaštva.
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Prvo oglašavanje Čede Jovanovića o razvodu: "Nešto se čoveku desi što ne može da sanja, ja sam to doživeo "
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!