Željno očekivana odluka ministarstva došla je pred potpisivanje prva faze trgovinskog sporazuma između dve zemlje u sredu u Vašingtonu, kojim treba da se smanje tenzije nakon više od 18 meseci rata tarifama koji je opteretio globalni rast.

U izveštaju iz avgusta američko ministarstvo finansija označilo je Kinu kao "manipulatora valutom" prvi put od 1994. godine, optuživši Peking za stvaranje nelojalne prednosti u međunarodnoj trgovini time što je namerno smanjivala vrednost juana naspram dolara i time kinesku izvoznu robu činila jeftinijom.

U novom izveštaju ministarstvo je navelo da se Kina obavezala da će se uzdržati od depresijacije i saglasila se da, u okviru prve faze trgovinskog sporazuma, objavi važne podatke o stopi razmene i uvozno-izvoznom balansu.

U izveštaju stoji da je vrednost kineskog juana, nakon što je u septembru pala na 7,18 juana za jedan dolar, u oktobru porasla i trenutno je odnos 6,93 juana za jedan dolar.

Ministarstvo dodaje da kina treba da preduzme odlučne korake kako bi izbegla neprestano slabu valutu i da dozvoli otvaranje većim tržištima kako bi ojačala svoje dugoročne izglede za privredni rast.

U izveštaju je navedeno da je ministarstvo i dalje "zabrinuto oko monetarne politike" osam drugih zemalja – Nemačke, Irske, Italije (što je neobično jer ove zemlje koriste evro tako da ne mogu da "manišulišu domaćom valutom"), Japana, Malezije, Singaruta, Južne Koreje i Vijetnama, a na tu listu je dodata i Švajcarska.