Primetan je pad trenda ilegalnog rada, jer 2017. godine "na crno" je prilikom kontrole inspektora pronađeno 22. 411 radnika, 2018. inspektori su zatekli 17. 026 njih, a u prošloj godini 12.938.
Primetan je i trend smanjenja neregistrovanih subjekata za 36 odsto u periodu od 2017. do 2019. godine.
Na sajtu Ministarstva rada objavljen je spisak na kome je 3.695 poslodavaca kod kojih su prilikom inspekcijskih nazdora zatečena lica na faktičkom radu, odnosno radu "na crno" u periodu od 3. januara 2019. do 15. januara 2020. godine.
Reč je o preduzećima koja se, između ostalog, bave ugostiteljstvom, trgovinom na malo, frizerskim i kozmetičkim uslugama, održavanjem i popravkom motornih vozila, izradnjom stambenih i nestambenih zgrada...
Ali nije tako optimističan podatak da ima poslodavaca koji ne haju mnogo za nalaze inspekcija i kazne (ako ih na kraju bude).
Prema podacima Inspektorata, broj poslodavaca kod kojih je utvrđen rad na crno posle ponovljenih inspekcijskih nadora u prošloj godini je 288 posle dva nazdora.
Kod 32 je ustanovljeno da ima radnika koji rade na crno i posle tri nadzora, kod devet su pronađeni i posle četiri, kod tri poslodavca i posle pet nadzora.
Možda je problem i u propisima, jer u Srbiji čak postoji i jedan poslodavca kod kojeg su zatečene nelegalni radnici i posle više od šest inspekcija – i on još radi.
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Prvo oglašavanje Čede Jovanovića o razvodu: "Nešto se čoveku desi što ne može da sanja, ja sam to doživeo "
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!