Primetan je pad trenda ilegalnog rada, jer 2017. godine "na crno" je prilikom kontrole inspektora pronađeno 22. 411 radnika, 2018. inspektori su zatekli 17. 026 njih, a u prošloj godini 12.938.
Primetan je i trend smanjenja neregistrovanih subjekata za 36 odsto u periodu od 2017. do 2019. godine.
Na sajtu Ministarstva rada objavljen je spisak na kome je 3.695 poslodavaca kod kojih su prilikom inspekcijskih nazdora zatečena lica na faktičkom radu, odnosno radu "na crno" u periodu od 3. januara 2019. do 15. januara 2020. godine.
Reč je o preduzećima koja se, između ostalog, bave ugostiteljstvom, trgovinom na malo, frizerskim i kozmetičkim uslugama, održavanjem i popravkom motornih vozila, izradnjom stambenih i nestambenih zgrada...
Ali nije tako optimističan podatak da ima poslodavaca koji ne haju mnogo za nalaze inspekcija i kazne (ako ih na kraju bude).
Prema podacima Inspektorata, broj poslodavaca kod kojih je utvrđen rad na crno posle ponovljenih inspekcijskih nadora u prošloj godini je 288 posle dva nazdora.
Kod 32 je ustanovljeno da ima radnika koji rade na crno i posle tri nadzora, kod devet su pronađeni i posle četiri, kod tri poslodavca i posle pet nadzora.
Možda je problem i u propisima, jer u Srbiji čak postoji i jedan poslodavca kod kojeg su zatečene nelegalni radnici i posle više od šest inspekcija – i on još radi.
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!
Mondo ukrštenica za 21. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!