Slučaj zaraze potvrđen je za agenciju Beta iz rukovodstvu te fabrike, a zvanična medicinska potvrda za ženu starosti 55 godina je stigla sa Instituta Torlak.

U fabrici kažu da je ta radnica od početka tegoba bila u samoizolaciji, a pogon galvanizacije u kojem je zaposlena ne radi od 15. marta.

U rukovodstvu fabrike su potvrdili da je povodom ovog slučaja zaraze korona virusom zasedao Krizni štab fabrike i da se u saradnji sa nadležnima istražuju kontakti obolele radnice.

Zbog prevencije širenja koronavirusa radnici fabrike Zastava oružje ne rade od 23. do 29. marta.

Prema nepotvrđenim informacijama, prekid rada fabrike će najverovatnije biti produžen.

VRAĆALI JE KUĆI

U fabrici kažu da je radnica radila do 13. marta, a nekoliko dana kasnije se javila Institutu za javno zdravlje u Kragujevcu, gde joj je najpre rečeno da nema potreba da se testira. Kako ni posle nekoliko dana tegobe nisu prestajale ponovo se obratila lekarima, kada je prvi put testirana ali je uzorak bio negativan na korona virus. I treći put se sama obratila Institutu Torlak kada joj je drugi put uzet uzorak, koji je bio pozitivan. O tome je obavešteno i rukovodstvo fabrike.

NEZAVISNOST:INSPEKCIJA DA "UPADA" U FABRIKE

Sindikat Nezavisnost je danas zatražio od državnih organa da bez najave kontrolišu primenu zaštitnih mera u svim fabrikama u Srbiji.

"U nekim fabrikama desetine i stotine ljudi rade u bliskom kontaktu, serijskoj proizvodnji, gde proizvod često prođe kroz ruke skoro svakog radnika, što je visoki rizik", navedeno je iz Sindikat.

"Upozoravamo sve poslodavce da hitno uvedu sve mere zaštite. Njihova je odgovornost i dužnost da to sprovedu. Jedino će na taj način sačuvati zdravlje i živote radnika i zadržati kontinuitet u radu, ukoliko je to neophodno", naveo je sindikat u saopštenju.

Nezavisnost navodi da u Srbiji jedan broj fabrika, posebno stranih multinacionalnih kompanija, još radi iako ne proizvode stratešku robu, nego doprinose smanjenju poslovnih minusa svojih vlasnika i matičnih kompanija".

"U nekima od njih periodično radnici iz protesta samoinicijativno obustavljaju rad jer nemaju adekvatna sredstva zaštite, pa su izloženi visokom zdravstvenom riziku", navodi se u saopštenju.

Sindikat je podsetio da su u Italiji sindikati za danas najavili štrajk zbog toga što i dalje rade fabrike koje nisu od vitalnog značaja za društvo, a u riziku su zbog katastrofalne krize izazvane smrtonosnim virusom korona.

Gradonačelnik Breše je optužio industrijalce da su krivi za veliku smrtnost od epidemije jer su radili do poslednjeg trenutka, zbog čega su neke fabrike bile žarište virusne infekcije, naveo je sindikat.