Kao u legendarnom srpskom firmu "Ko to tamo peva", ni japanska centralna banka više "ne pita koliko košta" već nastoji da da na sve načine ublaži rastući pritisak koji trpi ekonomija zbog pandemije korona virusa.

Kriza koja hara svetom će ozbiljno pogoditi i Japan, a centralna banka procenjuje privredni rasta znatno ispod ciljanih 2% odsto u naredne tri godine, izveštava Rojters.

Kako bi ublažila finansijske problem kompanija, Banka Japana je saopštila da će utrostručiti maksimalni iznos za kupovinu korporativnih obveznica i komercijalnih hartija na 20 biliona jena (186 milijardi $).

"NE PREBACUJEMO TROŠAK"

Guverner je odbacio stav pojedinih analitičara i političara da je odluka BOJ-a o neograničenoj kupovini obveznica direktno usmerena na finansiranje ogromnih državnih troškova, navodeći da je cilj te mere da prinosi ostanu stabilni i niski, što bi takođe moglo da pojača efekte fiskalne potrošnje. "Mi ne monetizujemo državni dug, ali se nadamo da će ova mera pojačati efekat miksa fiskalnih i monetarnih mera", rekao je Kuroda.

U saopštenju je takođe navedeno da je banka donela odluku o kupovini neograničene količine državnih obveznica, ukidajući ranije okvirno ograničenje o njihovom otkupu od 80 biliona jena godišnje (745 miliona $).

"BOJ će otkupljivati potreban iznos državnih obveznica bez postavljanja gornje granice" kako bi sačuvao dugoročne kamatne stope oko ciljane stope od nula procenata, objašnjava se u saopštenju.

Guverner BOJ-a Haruhiko Kuroda je poručio da je centralna banka spremna da preduzme dalje mere u borbi protiv ekonomskih posledica pandemije, za koju je rekao da može naneti veće štete globalnoj ekonomiji nego propast banke Liman Braders 2008. godine koji je pokrenuo tadašnju svetsku finansijsku krizu.

Vlada Japana je prošle nedelje povećala paket fiskalnih olakšica za kompanije i građane na rekordnih 1.100 milijardi dolara, koji će se delom finansirati dodatnim emisijama obveznica.