• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

5 VELIKIH POSKUPLJENJA U 2021: Struja već skočila, ali tek nas čeka udar po džepu - pojedine cene više za čak 70 odsto!

Autor Marija Ivetić

Struja u Srbiji skuplja je od februara za 3,4 odsto. Takođe, skuplje su i cigarete svih velikih proizvođača, i to za 10 dinara po paklici.

Nove cene dočekale su nas čim smo zakoračili u februar, ali to nisu jedini računi koji će biti veći u 2021. Evo šta je sve skuplje u Srbiji od početka godine, a koja nas poskupljenja tek očekuju tokom narednih meseci:

Veća cena kilovata

Iako cena struje skače za 3,4 odsto, račun za drugi mesec 2021. biće veći za ukupno 7,9 odsto, imajući u vidu i povećanje naknade za obnovljive izvore energije iz januara, koju takođe plaćamo kroz račun, a koja se obračunava od januara.

Dakle, kilovat će biti skuplji za 3,4 odsto, dok će posebna naknada za podsticaj povlašćenih proizvođača električne energije biti veća skoro četiri i po puta - sa sadašnjih 0,093 dinara po kilovatu utrošene struje poskupeće na 0,437 dinara.

S obzirom na to da je prosečan račun za električnu energiju za domaćinstva oko 3.000 dinara, ova dva poskupljenja praktično znače da bi računi u narednoj godini mogli da budu veći za oko 400 dinara u proseku.

Možda će vas zanimati

Skuplje cigarete

Cigarete svih velikih proizvođača poskupljuju od februara za 10 dinara po pakli i to po odobrenju vlade, koja je prvo ovakvu saglasnost dala za brendove Japan Tobacco Internationala. Na poslednjoj sednici to je uradila i za proizvode kompanija British American Tobacco (BAT) i Filip Moris.

Do sinhronizovane korekcije cene naviše došlo je zbog uvećanja specifične akcize za dinar i po po pakli, koja važi od 1. januara ove godine Tako će će pušači koji uživaju u brendovima British American Tobacco (BAT) i Filip Moris za svoje zadovoljstvo morati da izdvoje od 270 do 440 dinara. Na taj način je nastavljena praksa da s korekcijom akciza i proizvođači koriguju svoje cena. Takav trend će se nastaviti sve do kraja 2025. godine a cilj ovih izmena je usklađivanje sa standardima EU.

Po tim standardima do kraja 2025. godine država bi umesto sadašnjih 70, trebalo da prihoduje najmanje 90 evra na 1.000 komada cigareta, odnosno 1,8 evra po paklici. Drugim rečima za uživaoce duvanskog dima u Srbiji idu loša vremena jer bi za četiri godine cena pakle cigareta mogla da bude kao u nekim zemljama EU, gde je prosek oko pet evra.

Raste cena bankarskih usluga

Osnovne bankarske usluge, koje koriste praktično svi koji imaju račun u banci, biće u narednoj godini skuplje za 15 do 60 procenata. Tako će u pojedinim bankama održavanje računa od marta koštati 190 dinara, umesto dosadašnjih 160. Za SMS obaveštenja mesečno će biti potrebno 100, umesto 70 dinara, a minimalna naknada za isplatu keša korišćenjem platne kartice na bankomatu ili šalteru druge banke umesto 150 biće 200 dinara.

Za skoro 70 odsto poskupeće usluga zamene kartice ako je ukradena ili izgubljena, pa će umesto 300 koštati 500 dinara.

Veća poskupljenja očekuju i naftaši, a imajući u vidu rast cene barela na svetskim tžištima.

Skače i TV pretplata

Građani Srbije će od 1. januara za javni medijski servis mesečno izdvajaju 299 dinara. Naime, predlogom izmena Zakona o privremenom uređivanju načina naplate takse propisano je da se pretplata za RTS i RTV od 1. januara 2021. godine poveća sa dosadašnjih 255 dinara na 299 dinara, a naplata će i dalje ići uz račun za struju.

Podsetimo, pre godinu dana TV pretplata je sa 220 poskupela na 255 dinara mesečno.

Veći porez na imovinu

Skupština grada Beograda utvrdila je prosečne cene kvadrata nekretnina, na osnovu kojih se utvrđuje porez na imovinu za 2021. godinu. Od ovih parametara najviše zavisi visina poreza na imovinu koji će tokom naredne godine plaćati Beograđani, a on bi mogao da bude veći i do šest odsto.

Već sada je jasno da će pojedini vlasnici stanova i kuća u glavnom gradu plaćati veće dažbine pošto je porasla vrednost njihovih nekretnina. Istovremeno, postoje delovi Beograda u kojima će građani plaćati i manji porez na imovinu.

I u Novom Sadu zbog skoka cene nekretnina, na nivou grada, iznos uvećanja poreza će biti raznolik. Naime, tržišna cena stanova u prvoj zoni je porasla za 3,5 odsto, u drugoj 3,80 a u trećoj 4,93 odsto. Iz novosadske gradske uprave kažu da iako su u nekim zonama cene značajno porasle, stopa u ovoj lokalnoj samoupravi nije menjana od 2013. godine, pa će većina građana biti opterećena sa neznatno uvećanim iznosima.

Građani Kragujevca, pak, pored uvećanja poreza zbog skoka cena nekretnina, moraće više da izdvoje za ovu obavezu i zbog rasta stope sa 0,3 na 0,4 odsto za fizička lica. Zato će prošlogodišnje izdvajanje od 750 dinara skočiti na 1.900, i to za stan površine 60 kvadrata i kuće od 100 kvadrata.

I stanovnici Trstenika koji žive i rade u prvoj zoni imaće veći porez na imovinu jer je vrednost kvadrata porasla za dva odsto. Za ostale vrste nepokretnosti u sve tri zone, u kojima nije bilo prometa, poreska osnovica, odnosno vrednost kvaratnog metra ostaje ista kao u 2020.

Leskovčani će u zavisnosti od zone, porez na imovinu plaćati biti veći od 1,5 do dva odsto, u zavisnosti od zone gde stanuju. Tako je u ekstra zoni kvadrat sa 66.089 dinara, koliko je bio u 2019., skočio na 67.537 dinara u 2020. godini u šestoj sa 24.110 na 25.451 dinar.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

(Mondo/Blic)

Pročitajte i ovo

Komentari 108

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Ja Bato

Hoce li u toj Srbiji nekad barem nekad nesto pojeftiniti, Ili makar plate skociti u poredjenju sa svim ostalim cenama? Svake godine samo poskupljenja a plata nikome nije povecana vec 10 godina...

Jovan

Zasto da narod placa te naknade? Zar se akcize ne placaju na luksuznu robu? I jos imamo da placamo pdv na akcizu. Racun nema veze sa vezom. Onog ko ga je napravio treba poslati na dozivotnu robiju. Prazan jednosoban stanimam i placam 1000 dinara bez potrosenog kilovata. Samo ne znam ni kome ni cemu. Obracunska snaga? Gde mi je brojilo pokazalo to i kakava je to izmisljotina? Rts, pa placamo preko kablovske. Na ulice.

Adolf

@Jovan Sve pomalo svake godine i navikne se ovaj lenji hipnotisani narod.Zamažu im oči sa 60 evra i skaču kao da su osvojili sedmicu na lotou....Još malo pa neće ni pitati i skidaće nam sa plate koliko misle da im treba, da nam olakšaju da nema redova u poštama...Ni za to ne bi niko izašao na ulice.Voli ovaj narod da trpi.

special image