Prevaranti na društvenim mrežama prodaju sve od igle do lokomotive, a naivni građani Srbije često nasednu na njihove priče i ostanu bez novca.

Odeća, telefoni, računari, sve su to kupci preko Fejsbuka ili Instagrama naručivali i na kućnu adresu dobijali "fuš" artikle, ili im ne bi stiglo ništa. Sada su prevaranti otišli korak dalje i mogu vam uzeti više hiljada evra!

Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije (NOPS), kaže da su ranije najviše prijavljivane prevare sa odećom ili obućom ali da sada prevaranti prodaju i nepostojeća letovanja, kuće i placeve!

"Ima prevara sa hranom, lekovima i proteinima koji mogu biti opasni po zdravlje. Prosto je neverovatno na šta se sve ljudi upecaju misleći da će proći jeftinije. Prodavali su im preko mreža čak i kuće i placave, gde su kupci kao kaparu ostavljali od 100, pa do 5.000 evra", rekao je Papović.

Na sajtu NOPS može se naći lista od više od 300 neregistrovanih trgovaca na mrežama koji ne poštuju Zakon o elektronskoj trgovini.

Kako se zaštititi od prevare?

Proverite u APR-u podatke o firmi, informišite se o proizvodu kao i samoj stranici, i čitajte komentare ili postove na njoj. Proverite koliko dugo postoji stranica i kakve su joj ocene ili komentari korisnika. Sačuvajte prepisku sa administratorom, insistirajte da vam proizvod što bolje i preciznije opišu.

Ako ste već naručili proizvod a dobili nešto drugo, probajte na normalan način da ugovorite povraćaj novca a ako se to ne desi, javite policiji i to Odeljenju za visokotehnološki kriminal ili Tužilaštvu za visokotehnološki kriminal.

(MONDO/Kurir)