• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

PAZITE AKO TRAŽITE NOVI AUTO! Kilometražu skoro SVI lažiraju, knjižica ne znači ništa, samo je 1 način da budete sigurni

Autor Bojana Zimonjić Jelisavac

Kilometraža automobila može se lažirati, pa nećete ni primetiti da je broj pređenih kilometara možda i dvostruko manji od realnog.

 Kako se smanjuje kilometraža automobila Izvor: Youtube/CNBC

Mnogi od nas žele da kupe automobile sa originalnom kilometražom. Međutim, dovitljivi trgovci rado spuštaju kilometražu i to za nekoliko desetina hiljada kilometara. Istraživanja nemačkog auto-kluba ADAK kažu da je skidanje kilometraže sa novijih modela još lakše i teže može da se otkrije.

Mada se i Evropska unija oglašavala povodom prepravljanja broja pređenih kilometra u polovnim vozilima, promena nema, odnosno na novim modelima automobila nije nikakav problem poigrati se sa kilometrima, kažu nemački eksperti ADAK-a.

Možda će vas zanimati

To potvrđuje i najnovije istraživanje. Nasumično su izabrana tri automobila: ford "kuga" iz 2019, opel "grandlend X" iz 2020. i pežo 208 iz 2019. Rezultati su pokazali da se kilometraža može falsifikovati već nakon nekoliko minuta, pristupom odgovarajućim uređajem bez mogućnosti da se kasnije otkrije prevara u automobilu.

"Sama servsina knjižica ne znači ništa jer se i ona falsifikuje, najbolje je kupiti automobil od poznanika gde možete biti sigurni u pređene kilometre", objašnjava Gebelen Elen iz ADAC-a.

U smanjenju kilometraže prednjače rentakar kompanije i lizing kuće. Njihova vozila su očuvana, enterijer im je dobar jer se u njima ne puši, ali se skidaju nalepnice sa servisa i akomulatora i teško je odrediti pređenu kilometražu koja je ponekada duplo veća.

Možda će vas zanimati

"Ovakva vozila se nude na aukcijma a kupci su najčešće na Balkanu, Rumuni, Bugari, Srbi, Albanci. Kupuje se više komada odjednom i dokumenta, pošto nisu pripremljena za Evropsku uniju sa manje rizika se krivotvore", kaže Elen.

U nemačkom auto-klubu kažu da je na taj način prodato oko pola miliona automobila godišta od 2014. do 2021. Ako primetite nisku cenu vozila van tržišne cene imajte na umu da je taj automobil ili mnogo prešao ili imao sudar, kažu nemački stručnjaci.

(MONDO/RTS)

Pročitajte i ovo

Tagovi

Komentari 32

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Baki

Čitam sve komentare i pitam se gde ja da kupim auto, evo skoro položio i planiram neki autić od 5 soma evra porodičan,toliko loših iskustava ovde da je to neverovatno

Jaa

Ja kupio nov auto, 3000e učešće i rata lizinga 170 e (auto inače košta 12500 e) i svi drugari u fazonu da sam lud,da sam za te pare mogao da kupim nešto veće,jače,bolje...staro 4-5 godina. Rek'o to sve vraćana kilometraža,kažu pa šta ali imaš bolji auto. Tako da prosečan Srbin voli da bude prevaren,samo da bi vozio auto sa 300 kubika i 30 cm više.

Serbia forever

French concept prodaje Francuze dosta skuplje i sa većom kilometražom od ostalih u oglasima, ali svaki prodati automobil prodje test stručnog lica nemačkog Dekra instituta u Srbiji! Tražite ovlašćene stručnjake Dekra instituta u Srbiji, oni će vam tačno proceniti stanje i kilometražu vozila. Njih obavezno angažuje Rajfajzen banka, kad odobrava kredit!