Neki gradovi će prvi dobiti pametna brojila, a među njima su Čačak, Niš i Kraljevo. Svakodnevno će se ratiti potrošnja struje u 205.000 domaćinstava, a elektrodistributivne jedinice moći će da smanje gubitke na mreži. Saša Stefanović, direktor Poslovnog sistema "Elektrodistribucije Srbije" kaže da će sa novim brojilima greške biti svedene na minimum, kao i da će moći preventivno da deluju i spreče neovlašćenu potrošnju. Pored toga, obavljaće i daljinsko upravljanje potrošnjom i po potrebi isključivati merna mesta.
Stefanović naglašava da će novim projektom svi potrošači imati jednovremeno, pravovremeno, brzo i efikasno očitavanje električne energije, kao i da će kompletni podaci automatski stizati u softver za obradu podataka i izdavanje računa.
"Dakle, greške će biti smanjene na minimum ili ih, nadamo se, neće ni biti. Sve ono što je čovek mogao da pogreši prilikom očitavanja ili prilikom unošenja podataka – te greške i reklamacije biće eliminisane. Imaćemo jedan kvalitetniji i brže izdat račun", ističe Stefanović.
Kako naglašava, pored toga potrošači će imati i uvid u svoju potrošnju – moći će da znaju kakav je kvalitet isporučene električne energije i moći će da utiču na svoju potrošnju time što će znati koliko u nekom trenutku troše.
Stefanović je ukazao da smo na početku tog procesa, kao i da je u ovom trenutku jedino potpisan ugovor o kreditu za softver i druge potrebne uređaje.
Ističe da su stvoreni preduslovi za pripremu tehničke dokumentacije i za raspisivanje javne nabavke, pre svega za izbor konsultanta, a zatim i za izbor isporučioca opreme.
"Ovaj proces u skladu sa procedurama teče u narednih šest do devet meseci. Nadamo se da ćemo otprilike u ovo vreme sledeće godine imati komercijalni ugovor i da ćemo krenuti sa ugradnjom brojila", dodaje Stefanović.
Kako izgledaju pametna brojila
On je obrazložio i šta je sa trofaznim brojilima koja su ugrađivana prethodnih godina, odnosno da li se i ona menjaju. Ističe da svake godine "Elektrodistribucija Srbije" uloži blizu pet miliona evra, pa čak i više, u nabavku novih elektronskih brojila.
"To je jedan proces, mi imamo obavezu kao operator distributivnog sistema da vršimo zamenu starih, dotrajalih brojila i da ugrađujemo nova brojila kako bismo u svakom trenutku imali tačna merenja kod potrošača. Svake godina u skladu sa svojim raspoloživim budžetom nabavljamo nova brojila i ugrađujemo ih", objašnjava Stefanović.
Stefanović, objašnjavajući kako izgleda pametno brojilo, naglašava da brojilo kojim je omogućena daljinska komunikacija izgleda veoma slično kao i postojeće brojilo, a u zavisnosti od proizvođača mogu da budu male razlike.
"Ta brojila već ugrađujemo na mreži u jednom delu. Ono što sada želimo da uradimo je da to brojilo nadogradimo savremenim softverom i hardverom koji će moći automatski da prikuplja podatke i da vrši njihovu obradu", navodi Stefanović.
"Uglavom gde god postoje mogućnosti koristićemo postojeća razvodne ormane, a tamo gde te mogućnosti ne postoje, jer imamo različite tipove priključaka posebno u ruralnim područjima, moraćemo da izvršimo rekonstrukciju samog mernog priključnog ormana i da stvorimo preduslove da se savremeno brojilo stavi", dodaje on.
Daljinski nadzor
Naš gubitak električne energije u niskonaponskoj mreži u 2019. godini je 11 odsto, u Evropi četiri. U novcu je to kod nas 200 miliona evra gubitka.
Stefanović objašnjava i da je gubitak električne energije posledica proticanja električne energije kroz provodnike, a pored tehničkih gubitaka imamo i komercijalne gubitke sa kojima imamo možda i najviše problema.
Kako kaže, novi savremeni sistem će omogućiti da imamo daljinski nadzor nad svim mernim mestima.
"Dakle, pored toga što ćemo moći da pratimo sve energetske veličine – naspon, struju i snagu, moći ćemo da preuzimamo i dobijamo informacije sa mernog mesta o pokušaju fizičkog pristupa mernom mestu, otvaranju poklopca brojila, postavljanju magneta i sličnih uređaja koji mogu da ometaju pravilno registrovanje električne energije", poručuje Stefanović.
On naglašava da na svim mernim mestima koja budu zamenili moći će da preventivno deluju i spreče neovlašćenu potrošnju električne energije.
Isključenje struje na daljinu
Na pitanje da li preko ovih brojila nekom može da se isključi struja na daljinu, ako prekorači odobrenu snagu ili ne plaća račune, Stefanović kaže da će moći, kao i da je to još jedna od velikih prednosti ovog sistema.
Naglašava da će brojilom biti moguće daljinski upravljati, brojilu će se moći pristupiti i očitati sve energetske veličine.
"Moći ćemo da imamo informaciju o pokušaju fizičkog pristupa mernom mestu i da vršimo upravljanje potrošnjom i po potrebi isključenje mernog mesta", dodaje on.
Govoreći o tome da li će građani i dalje dobijati iste račune, Stefanović navodi da je izdavanje računa u nadležnosti "EPS Snabdevanja".
"Naša obaveza je da primimo sve podatke sa mernog mesta i da te pravilne i kontrolisane podatke dostavimo snabdevaču. U narednom periodu mislim da će se i dalje zadržati isti tip računa, a stav o tome doneće nadležni", zaključuje Saša Stefanović.
(MONDO/RTS)
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti