Sve količine nafte i nafnih derivata na našem tržištu moraju da budu obeležene, odnosno da im se zna poreklo. U borbi sa crnim tržištem, 2014. godine uvedeno je takozvano markiranje goriva, to podrazumeva kontrolu od uvoza, rafinerije, skladišta, cisterni i drugog transporta do benzinskih pumpi i rezervoara vozila.

Načelnik u Tržišnoj inspekciji Slaviša Petković kaže za "RTS" da je marker akcizna markica na gorivu. Moramo da shvatimo da je marker, u stvari, akcizna markica na gorivu.

Time smo potpuno sigurni da je gorivo iz legalnih tokova”, rekao je Petković.

Kazne za one koji nemaju markirane derivate su za pravna lica do dva miliona dinara, a za preduzetnike i poljoprivredna gazdinstva 500.000 dinara. Ukazuje na to da je bilo velikih problema u uvođenju celog sistema i da je zbog toga četiri puta menjana uredba kako bi se rešili svi problemi.

Jedan od problema koji je postojao bio je način markiranja koji je obavljan ručno. Postojala je kontrola, postojali su izveštaji i mi smo znali gde je i koliko je iskorišćen marker, ali smo želeli više od toga. Želeli smo automatski proces, želeli smo elektronsku kontrolu, kontrolu u svakom trenutku”, kaže Petković.

Navodi da jedan kilogram markera obezbeđuje naplatu 50.000 evra akcize. Ukupno, za akcize u toku godine se naplati negde oko milijardu i po evra.

"Vrlo je bitno za našu državu da znamo da je derivat legalan i da budemo sigurni da ćemo naplatiti ta sredstva od subjekta", kaže Petković.

Ukazuje da sada može da se zaustavi bilo koji vozač na putevima i da se proveri poreklo goriva i u rezervoaru. Time se sprečava šverc goriva.

To je, takođe, jedna od izmena koju smo uveli u ovih deset godina, a to je da smo tražili da dobijemo u nadležnost da možemo da kontrolišemo i rezervoare, pre svega poslovnih vozila, kamioni, autobusi, da bismo sprečili da takvi korisnici koriste nelegalno gorivo koje se moglo naći u ponudi, bilo sa Dunava, bilo i šverca”, navodi Petković.

Kazne od 500.000 do 2.000.000 dinara

Kazne za one koji nemaju markirane derivate su za pravna lica do dva miliona dinara, a za preduzetnike i poljoprivredna gazdinstva 500.000 dinara. Ukazuje da država ulaže napore da obezbedi derivat, da taj derivat bude u kvalitetu i da bude apsolutno legalan na tržištu.

I to destimuliše ljude da koriste takve derivate, znači mimo onoga što država nudi”, zaključuje Petković.

BONUS VIDEO:

Instagram Sipao gorivo za 9.000 i pobegao sa pumpe u Altini

(MONDO/RTS)