Direktorka Evropske centralne banke Kristin Lagard izjavila je da su pritisci na cene "snažni" i istakla da će ECB podići kamatne stope dovoljno da smanji inflaciju. Lagard je rekla da će buduće odluke osigurati da referentne kamatne stope budu dovedene na nivoe koji su dovoljno restriktivni da bi se postigao blagovremeni povratak inflacije na srednjoročni cilj od dva odsto. Navela je i da će se kamate zadržati na tim nivoima onoliko dugo koliko je potrebno.
Dužnici svakog meseca sa zebnjom iščekuju odluku Evropske centralne banke (ECB) o novim korekcijama kamate. Građani Srbije nisu izuzeti od toga jer su stambeni krediti vezani za kamate ECB. Od početka rata u Ukrajini sa kojim je krenula i ozbiljna ekonomska kriza u svetu, nije bilo dobrih vesti po pitanju cena i kamata. Kristin Lagard je žena koja se nalazi na čelu Evropske centralne banke i po prvi put od početka krize kaže da bi rast kamata mogao da stane do kraja godine.
Evropska centralna banka već godinu i po dana podiže kamatne stope, a samim tim i rate svih dužnika koje kredite imaju u evrima.
A u Srbiji su to, bar što se tiče stambenih pozajmica, gotovo jedini. sastavni deo kamate koja se plaća je Euribor koji se obračunava na tromesečnom ili šestomesečnom nivou. Zbog toga, sve oči uprte su u predsednicu ECB Kristin Lagard, sa nestrpljenjem očekujući napokon odluku da je rast kamata obustavljen.
Lagard je, dakle, na čelu institucije koja odlučuje o sudbini rasta kamata i rate kredita. Tokom prethodnih godinu i po dana, predsednica ECB je u svojim obraćanjima uglavnom koristila reč "neizvesnost". U svom proslednjem obraćanju u nedelju, međutim, Lagard je rekla da se zona evra posle napretka u borbi protiv inflacije – približava cilju od dva odsto.
Tako je, govoreći o spekulacijama da će od septembra biti pauze u povećavanju kamatnih stopa, iako delimično neodređena, Lagard ipak najavila takvu mogućnost, rekavši da "možda dođe do još jednog povećanja stopa, ili možda do pauze“.
"Pauza, bez obzira na datum, u septembru ili kasnije, ne bi nužno bila definitivna“, rekla je ona.
Ekonomista Ljubomir Madžar objašnjava za Nova.rs da pauza u rastu kamatnih stopa znači da će se one zamrznuti na visini na kojoj su u trenutku donošenja odluke. Ističe da je, ipak, vest delimično dobra iz razloga što se ne zna koliko bi period pauze trajao, ali i šta bi se posle njega dogodilo.
"Za neke duže staze, dužnicima ta najava ne znači mnogo, u vidu nekog dužeg planiranja svojih finansija“, kaže ekonomista. Navodi da predsednica ECB nije do sada davala obećanja koja kasnije nisu ispunjena.
"Lagard nije mnogo govorila o nekim obećanjima, odluke je uglavnom donosila bez prethodne velike najave. Tako da sada sigurno zna da stanje u centralnoj banci dozvoljava u skorijem periodu pauzu u rastu kamatnih stopa“, kaže Madžar.
Inače, promene kamatnih stopa, odnosno njihovo povećanje, koristi se kao sredstvo za obuzdavanje inflacije.
To znači da njihovo povećavanje ima za cilj da se građani manje zadužuju i smanje potrošnju, čime opada potražnja za proizvodima i uslugama, što posledično obara cene.
Referentne kamatne stope se snižavaju kako bi se podržao privredni rast, jeftinijim zaduživanjem i većom potrošnjom. I Međunarodni monetarni fond (MMF) savetovao je prethodnih meseci ECB da podiže kamatne stope do sredine 2024. godine, i ministre finansija zemalja EU da provode strogu fiskalnu politiku.
(Mondo/Nova)
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!
Mondo ukrštenica za 21. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
"Ako nas ne motiviše Zvezda, ne znam ko će": Žocova poslednja poruka pred derbi!