Danas počinju pregovori o minimalnoj zaradi za 2023. između Vlade Srbije, sindikata i poslodavaca. Pre dva meseca država je nezvanično izašla sa procenama o povećanju, one su manje od zahteva predstavnika radnika, ali bi konačna informacija trebalo da bude poznata oko polovine septembra. Tada će Vlada obelodaniti i koliko će iznositi minimalac za 2023. a koji u Srbiji sada iznosi oko 42.000 dinara i prima ga oko 400.000 ljudi.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je nedavno da će minimalac biti povećan na oko 400 evra, odnosno za 17 odsto. To bi značilo povećanje od oko od oko 5.000 dinara na oko 47.000 dinara. Procene su da u Srbiji oko 400.000 ljudi radi za minimalnu zaradu, najviše ih je među ugostiteljima, trgovcima, sezonskim radnicima, ali ih ima i u mnogim drugim delatnostima. Na spisku su i oni koji minimalac primaju zvanično, a poslodavac im na ruke daje i nezvaničan deo.
Sindikati su prethodnih meseci tražili povećanje od oko 20 odsto. Sada je izvesno da će ono iznositi oko 5.000 dinara i da bi minimalac za sledeću godinu trebalo da bude oko 47.000 dinara umesto ovogodišnjih 42.000. Poslodavci će, sa druge strane, u pregovorima koji slede tražiti da rast minimalne zarade prati inflaciju, rekao je nedavno direktor Unije poslodavaca Srbije, Srđan Drobnjaković.
"Imali smo već dva neuspešna pregovora, a polovinom avgusta razgovori se nastavljaju. Sindikati su tražili povećanje minimalne zarade na 50.000 dinara za ovu godinu, što je država odbila. Naš zahtev je da povećanje minimalne zarade prati inflaciju i rast BDP", rekao je Drobnjaković.
Što se tiče sindikata, oni smatraju da treba da se izjednači vrednost minimalne zarade i potrošačke korpe. "Minimalna zarada treba da bude, najmanje 52.000 dinara, to je povećanje od 26-27%. Bilo bi dobro da ovo povećanje od 17% važi za period od septembra ove godine do kraja decembra", njihova je računica.
U 2022. povećanje minimalca za skoro 15 odsto
Prošle godine minimalac je povećan za 14,3 odsto. Za dve decenije koliko postoji Socijalno-ekonomski savet, sindikati i poslodavci su se samo jednom – 2017. godine – usaglasili oko povećanja minimalne cene rada. Ostalih godina, zbog izostanka dogovora odluku je, kako zakon i predviđa, donosila Vlada.
Jedinstven slučaj imali smo 2011. kada je tadašnja Vlada minimalac povećala ne samo više od toga što su poslodavci nudili, već i više od onoga što su sindikati tražili. Na zahteve sindikata za povećanje najniže zagarantovane zarade u zemlji nije pristajala u 2014. i 2016. godini.
BONUS VIDEO:
(MONDO/Blic)
Partizan bez vatrene atmosfere u Areni ide na Pariz: Crno-beli u Evroligi igraju na Dan žalosti
Spartak mučio Partizan, a onda se "zapalio" Braun: Grobari mu skandirali zbog preokreta i stotke u Areni
Obradović hvalio "četvorku" i saopštio loše vesti: Ovo je veliki problem za Partizan pred Evroligu
Grčka više nije omiljena destinacija Srba za odmor: Ova zemlja će dominirati u 2025, već krenule rezervacije
Upalili auto da se ugreju, pa se u snu ugušili: Meštani o strašnoj smrti tinejdžera u Raškoj