• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

SVETU PRETI NESTAŠICA OMILJENOG VOĆA: "PLANTAŽE SU ZARAŽENE!" Na ivici je izumiranja, stručnjaci objasnili šta se dešava

Autor Jana Desovski

Godišnje se pojede više od 100 milijardi banana, od čega čak 47 odsto čine sorte kojima preti nestanak.

 Preti nestašica banana zbog bolesti useva Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Sorta banane Kevendiš je trenutno na ivici izumiranja kao posledica gljivične bolesti – poznatije kao Panamska bolest. Usevi u Aziji, Africi, Bliskom istoku, Australiji i Centralnoj Americi su ozbiljno pogođeni gljivicom koje se prenose u tlu, prenosi Unilad. Bolest se još naziva i "uvenuće banane" i posebno je razorna jer cilja na vaskularni sistem voća, smanjujući količinu vode koja se uzima iz zemlje.

Istraživanja pokazuju da se svake godine pojede više od 100 milijardi banana, od čega je čak 47 odsto banana sorte Kevendiš. Ovo nije prvi put da je panamska bolest opustošila useve širom sveta, jer je soj T1 takođe ranije uništio vrstu banane pod nazivom Gros Mišel.

Džejms Dejl, profesor i šef programa biotehnologije banana na Tehnološkom univerzitetu u Kvinslendu, objasnio je kako je Gros Mišel bio glavna izvozna banana u prvoj polovini prošlog veka. 

Tokom 1950-ih, ova bolest je zarazila sve plantaže, što je primoralo poljoprivrednike da pronađu novu sortu - Kevendiš. Ubrzo je postao popularan zbog svoje otpornosti na T1 soj. Usevi su trenutno zahvaćeni T4 sojem panamske bolesti, koji se širi mnogo sporije od prethodnih sojeva, pa Dejl veruje da će proći još 10 godina pre nego što banane iz Kevendiša potpuno nestanu.

Novinar i autor knjige 'Banana': Sudbina voća koje je promenilo svet“ Dan Kopel rekao je za Insajder da trenutno niko nije ni blizu rešavanja problema. "Odgovor će biti kraj monokulture. Rešenje je raznolikost", smatra Koepel.

Iako smatra da je to kratkoročno rešenje, siguran je da je potrebna nova sorta voća otporna na bolesti, kao što se ranije desilo nakon nestanka sorte Gros Mišel. "Dugoročno rešenje je masovna proizvodnja i prodaja više od jedne sorte banana. Što su genetski raznovrsniji, manje su podložni bolestima", zaključuje Koepel.

BONUS VIDEO:

Pogledajte

00:16
Kako se rešiti voćnih mušica
Izvor: TikTok/thatcleanbee
Izvor: TikTok/thatcleanbee

 (MONDO/Jutarnji list)

Možda će vas zanimati

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image