Za sve one koji žele da se upuste u izgradnju kuće sa "svojih deset prstiju", banke često nude kredite za izgradnju. Postoje dve opcije, krediti za izgradnju i keš krediti - donosimo prednosti i mane ovih opcija, a odluka koji ćete odabrati je na vama.

Vrlo očigledna razlika

Keš krediti su nenamenski proizvod, što u bankarskoj terminologiji znači da se novac koji vam banka pozajmi može koristiti za bilo šta. Sa druge strane, novac od kredita za izgradnju može se koristiti isključivo za graditeljske radove. Ipak, birokratske razlike između ovih kredita nisu toliko važne za nas kao potencijalne korisnike ovih kredita.

Ono na šta morate da obratite pažnju kod obe ovih vrsta kredita su:

  • koliki je iznos kredita koji će vam banka odobriti
  • kolika je kamatna stopa
  • koliko brzo će vam kredit biti odobren
  • koliko ćete morati da izdvojite za troškove kredita
  • da li vam je potrebno obezbeđenje kredita

Šta podrazumeva obezbeđenje kredita:

Kada kažemo "obezbeđenje kredita", ovde pre svega mislimo na neku vrstu garancije koju će vam banka tražiti kako bi osigurala novac koji vam pozajmljuje. Krediti za izgradnju često podrazumevaju obezbeđenje u vidu menica, ali i hipoteke nad objektom koji se gradi. Kada je reč o keš kreditima, najčešće su dovoljne samo menice.

Troškovi kredita?

Troškovi obrade kod keš kredita su manji, a novac vam se isplaćuje u kešu. Kredit za izgradnju se isplaćuje po profakturama. Drugim rečima, to znači da se veći deo kredita uplaćuje na račune dobavljača, dok se tek manji deo može dobiti u gotovini.

Koja je opcija brža?

Odgovor na ovo pitanje je očigledan - zbog svega pomenutog u prethodnom pasusu, keš kredit je daleko brža opcija.

Odobrenje kredita?

Da bi se odobrio kredit za izgradnju, potrebna je mnogo veća dokumentacija nego za keš kredit, a to se pre svega odnosi na različite potvrde i dozvole vezane za gradnju samog objekta. Konačna odluka je na vama. 

(Kamatica, Mondo, I.L.)