Saradnja Srbije i Nemačke razvija se u svim oblastima, a posebno jača u privredi. Podaci Nemačko-srpske privredne komore pokazuju da u našoj zemlji sa nemačkim kapitalom posluje oko 900 nemačkih firmi, a zapošljavaju više od 80.000 ljudi. Predsednik Nemačko-srpske privredne komore Aleksandar Markus rekao je za RTS da su nemački privrednici najviše zainteresovani za dobavljače za automobilsku industriju, ali i za sektore elektronike, IT-ja i poljoprivrede.
Iz Bavarske u Srbiju stiže najviše nemačkih investitora. Predsednik Nemačko-srpske privredne komore Aleksandar Markus rekao je za RTS da se iz Srbije u Bavarsku najviše izvoze komponente za elektroniku motornih vozila i da to čini oko 60 odsto izvoza. Govoreći o jučerašnjoj poseti predsednika bavarske vlade Markusa Zedera Beogradu, Markus je rekao da je stekao utisak da se Vučić i Zeder jako dobro razumeju na ličnom nivou, što je ocenio kao važno u "ovim teškim vremenima".
Nemačko-srpska privredna komora svake godine organizuje konkurs za dobavljače iz Srbije. U junu će biti raspisan novi konkurs. "Mi tražimo pre svega srpska preduzeća iz oblasti metalske industrije, prerade plastike i dobavljače u elektronskoj industriji. Ove godine ćemo proslaviti desetogodišnji jubilej i zajedno ćemo sa kolegama iz drugih zemalja Zapadnog Balkana pronaći od 100 do 150 preduzeća koja ćemo dovesti u Minhen od 10. do 12. juna. Slavićemo desetogodišnji jubilej uz finansijsku podršku nemačkog ministarstva za privredu i zaštitu klime", rekao je Markus.
Dodao je da su ove godine organizovali oko 4.000 razgovora između preduzeća u Srbiji i na Zapadnom Balkanu i nemačkih preduzeća i ocenio da je to šansa da nemačka preduzeća uđu u partnerstva sa srpskim kompanijama. Markus je istakao da su nemački privrednici najviše zainteresovani za dobavljače za automobilsku industriju, ali i za sektore elektronike, IT-ja i poljoprivrede.
"Srbija je atraktivno područje zbog toga što srpska vlada ima veoma fleksibilan pristup u radu sa nemačkim investitorima i precizno sluša šta je potrebno nemačkim investitorima", objasnio je Aleksandar Markus. Naveo je da postoje stvari koje bi mogle biti i bolje i da su u poslednjoj anketi otkrili da bi trebalo da dođe do poboljšanja u oblastima raspoloživosti radne snage, borbe protiv korupcije i ravnopravnosti u javnim nabavkama.
"Ali postoje i pozitivne stvari. Na primer, fleksibilnost radne snage, obrazovanje radne snage, zatim uslovi za istraživanje i razvoj i kvalitet i raspoloživost lokalnih stručnjaka i dobavljača", rekao je Markus. Istakao je da je za nemačke i bavarske firme jako važno da sprovode zelenu tranziciju i da ta preduzeća imaju svoje ciljeve kada je reč o smanjenju emisije ugljen-dioksida i da kompanije iz Srbije koje sarađuju sa njima to takođe moraju da sprovedu.
Aleksandar Markus je naveo da Nemačka trenutno ima problem sa potražnjom, odnosno da se u vreme ekonomske nestabilnosti smanjuje potrošačko ponašanje i da ljudi onda manje kupuju i da će se to u nekom trenutku odraziti i na preduzeća koja posluju u Srbiji. "Najpre vidim taj problem u čitavoj automobilskoj industriji, jednu prekretnicu u ovom trenutku, ali uveren sam, nemačka privreda je uspela da prevaziđe mnogo takvih perioda, prevazići će i ovaj", naglasio je Markus.
BONUS VIDEO:
(RTS/MONDO/J.D.)
Vezenkov zabija nož u leđa Bugarima: Bomba u Eurobasket 2025, MVP Evrolige menja reprezentaciju?
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina
Zvezdin Amerikanac hitno reagovao na pomen otkaza Sferopulosu: Šuter crveno-belih se oglasio na Instagramu
Igrao za Zvezdu i rekao najskuplje "ne" u istoriji evro-košarke! Jedan čovek mu se sada smeje zbog 12 miliona