Nemačka je od uvođenja takozvane "karte šanse" 1. juna do sredine oktobra izdala oko 2.500 useljeničkih viza strancima zainteresovanim za zaposlenje, odnosno oko 550 mesečno, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Mogućnost useljenja za rad nudi se ljudima koji ne ispunjavaju sve uslove, naveo je jedan portparol ministarstva. Najviše viza, 780, dobili su indijski državljani. Slede Kinezi, Turci i Pakistanci.
Uslovi za apliciranje su barem dvogodišnje obrazovanje ili obuka priznata u matičnoj državi, odnosno diploma visokog školstva, kao i vladanje nemačkim ili engleskim jezikom.
Poznavanje jezika, starost, stepen kvalifikacija i eventualno rodbina koja legalno boravi u Nemačkoj kandidatima donosi poene. Svako ko sakupi dovoljno poena može da aplicira za vizu, doputuje i u Nemačkoj traži zaposlenje.
Političarka Zelenih Misba Kan ocenila je da bi više ljudi apliciralo za kartu šanse da proces izdavanja vize nije toliko komplikovan. "Aktuelni podaci ukazuju da nema mesta paničnom strahu od previše useljavanja. Preterana regulativa nije deo dobre migracione politike", rekla je.
Poslanici u Bundestagu su ove sedmice dobili studiju izvodljivosti reforme vizne procedure koja predlaže centralizaciju i uprošćavanje procesa.
Nemačkoj godišnje manjka stotine hiljada kvalifikovanih radnika, a problem će se uz demografske promene narednih godina dramatično zaoštriti. Država zato želi da reformiše useljeničku politiku i šire otvori vrata strancima.
BONUS VIDEO:
Sa Bolombojem je druga priča! Vojnik Zvezde se vratio, a jedan važan detalj može da "pogura" tim do plej-ofa
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Partizan je u problemu, a postoji samo jedno rešenje: Prvi ispit je pao, vreme je za popravni!
Prvo oglašavanje Čede Jovanovića o razvodu: "Nešto se čoveku desi što ne može da sanja, ja sam to doživeo "
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma