Konačne antidampinške carine kreću se od 34,4 odsto do 233,3 odsto, a naplaćivaće se retroaktivno, od 7. juna prošle godine. Preliminarne carine uvedene u julu sada će biti konačne, uz objašnjenje Komisije da, prema rezultatima istrage, kineski uvoz "ozbiljno" šteti evropskim proizvođačima koji su zabeležili "dvocifrene gubitke" i bili su prisiljeni da obustave proizvodnju krajem 2022. godine, navodi se u saopštenju Brisela.
Tržište eritritola u EU vredi 30 miliona evra, saopštila je Komisija. U julu je Komisija za eritritol kineske kompanije Baolingbao Biology Co. odredila carinu od 34,4 odsto, a Shandong Sanyuan Biotechnology od 156,7 odsto. Uvoznici eritritola iz svih ostalih kineskih kompanija plaćaće carinu od 235,6 odsto. Carine stupaju na snagu u petak, 17. januara i primenjivaće se u razdoblju od pet godina.
Odgovor Kine
Kina je, u međuvremenu, u četvrtak odvojeno najavila da će uvesti privremene carine na uvoz industrijske plastike iz Sjedinjenih Država, Evropske unije, Japana i Tajvana nakon što je završila višemesečnu antidampinšku istragu. Privremene antidampinške dažbine na poliacetalne kopolimere kretaće se od 3,8 do čak 74,9 odsto, u zavisnosti od zemlje porekla i kompanije, a počeće da se primenjuju 24. januara, navodi se u saopštenju Ministarstva trgovine.
To je plastika koja može delimično da zameni metale kao što su bakar i cink i koristi se u širokoj lepezi proizvoda, uključujući auto delove, elektroniku i medicinsku opremu, dodaje se u saopštenju. Najviše carine primenjivaće se na proizvode američkih kompanija, dok će na uvoz iz Evropske unije važiti carine od 42 odsto. Većina tajvanskih i japanskih kompanija suočiće se sa tarifama od 32,6 odsto, odnosno 43,7 odsto.
Kina je pokrenula antidampinšku istragu u maju prošle godine, iste nedelje kada su SAD podigle carine na kineska električna vozila na 100 odsto, a Evropska unija pokrenula trgovinsku istragu o uvozu određenih vrsta kineskog čelika, podseća Rojters. Od januara do decembra prošle godine, Kina je uvezla oko tri milijarde juana (409 miliona dolara) industrijske plastike iz SAD, Japana, Tajvana i Nemačke, prema podacima kineske carinske uprave.
BONUS VIDEO: