Slušaj vest

Činjenica je da i danas mnogi radnici u Srbiji dobijaju deo zarade na ruke, narodski rečeno, tj. da im se novac isplaćuje mimo tekućeg računa, i da shodno tome ne podleže oporezivanju. Ipak, takođe je činjenica da su mnogi prinuđeni da primaju takav vid zarade kako bi mogli da što normalnije žive.

"Poslodavac može da isplati iznos neto zarade u gotovini, ukoliko ta isplata u svemu prati i pravni osnov putem kog se vrši takav vid uplate", objašjnava na svom TikTok kanalu jedan advokat.

On dodaje da je isplata zarade na ruke neki sinonim na sivu ekonomiju i nezakonito isplaćivanje radnika, ali da može biti izvršena itekako u skladu sa zakonom.

"Zarada koju ostvarujete sastoji se od neto dela koji se isplaćuje direktno vama i ostatka bruto zarade koji predstavlja obavezu poslodavca prema državi. Pravilnik o uslovima i načinima plaćanja u gotovom novcu poslodavcima nudi mogućnost da vrše zaradu na ruke pod uslovom da postoji valjan ugovor o radu, da postoje isplatni listići koji će opravdati ceo taj proces, kao i potpisanu potvrdu od strane zaposlenog da je novac i primio", naglasio je on.

On kaže da nepostojanje ovih osnova najčešće jeste signal nezakonitog poslovanja poslodavca koji u praksi na vaš račun isplaćuje minimalni iznos naknade, a ostatak na ruke, s tim da je ukupni isplaćeni iznos definisan samo usmeno, ali bez pisanog ugovora o radu.

Takvim poslovanjem poslodavci izbegavaju plaćanje obaveza prema državi te isplata zarade na taj način ni u kom slučaju nije u skladu sa zakonom.

BONUS VIDEO:

03:18
"ŠTO VAM JE VEĆA PRODUKTIVNOST VEĆA JE I ZARADA" Atanacković: Znači, ekonomski teoretičari, vide OVAJ MODEL kao budućnost Izvor: Kurir TV

(Kurir/Mondo/Aleksandra Virijević)