Poreski savetnik Dušan Roglić u MONDO podkastu "Keš ekspert" je dao odgovor na pitanje šta je to porez i kako funkcioniše u Srbiji. Objasnio je da se naša zemlja finansira od poreza i da na jako lak način možete da saznate koliki porez treba da platite.
"Svaka zemlja, pa i naša se finansira od poreza i to su državni nameti ka stanovništvu i privredi kako bi jedna zemlja funkcionisala. Imamo tri kategorije poreza. Prvi su porez na potrošnju, porez na dohodak i porezi na imovinu. Pod potrošnju spada PDV gde se otprilike između 50% i 55% budžeta sastoji od prometa između PDV-a, zatim akcize i prometna premija neživotnih osiguranja. Kada pričamo o porezu na dohodak, to su dobiti pravnih lica i sam porezni dohodak građana. Kada pričamo o poreznoj imovini tu govorimo o prenosu vlasništva imovine, prenosu apsolutnih prava, registraciji vozila, porezu na oružje... Skup te tri grupacije su nameti koje svaka država ima. Moramo spomenuti i PIO fond i zdravstveno osiguranje koji nisu direktni porezi, ali predstavljaju javne prihode zato što se oni direktno uplaćuju u javne fondove od kojih se finansiraju plate, penzije i od kojih se finansira zdravstveno osiguranje u Srbiji."
Kako da znate koliki porez treba da platite i kada?
Poreski savetnik je i objasnio kako običan građanin da zna koliko porez treba da plati i kada.
"Veoma jednostavno. Prosečan građanin u Srbiji otprilike zna da ima da plati porez na imovinu ukoliko je vlasnik iste. Domaća privreda gde je građanin zaposlen i gde prima svoj iznos zarade, je dužna da u njegovo ime obračuna i plati te poreze. Svaka vrsta transakcije i svaka vrsta nekog plaćanja podleže određenom porezu. Na trafici kada kupite žvake, vi ste platili PDV. Ta trafika će posle to da iskaže da plati dobit na to. Tako da svaka vrsta transakcije ima porez. Ukoliko fizičko lice kupi kuću, platiće porez na prenos apsolutnih prava. Ukoliko kupi motorno vozilo, platiće porez. Ukoliko registruje to vozillo, imaće porez. Tako da svaka neka vrsta transakcije postoji da plati porez, ali takođe postoji dosta varijanti koje fizičko lice mora da zna da je nekad izuzeto, umanjeno ili slično i to su njegova prava i obaveze koje mora da zna i da plaća porez u skladu sa tim."
Stručnjak nam je otkrio kako građani da znaju da ne pretplate porez.
"Svaka vrsta poreza ima svoje rešenje. U tom rešenju je jasno iskazano koliki iznos poreza koji treba da se plati, na koje rate, porez na imovinu se plaća kvartalno, znači imamo četiri iznosa. Pošto je ovo 2025. godina, postoji dosta digitalnosti od strane Poreske uprave i resora ministarstava, gde svaki građanin može proveriti sa svojim elektronskim sertifikatom, ili ukoliko instalira aplikaciju Consent ID, može da se uloguje na sve te portale i da proveri da li je u pretplati, da li je nešto platio, da li nije platio, da li ima kamata, kolika mu je kamata i slično.Što se tiče baka i deka porez na imovinu stiže na kućnu adresu. Ko nema nalog na e-upravi, dobijaće i dalje u papirnom obliku. Ko je jednom otvorio nalog na e-upravi, stići će mu porez na imovinu uvek u elektronsko sanduče."
BONUS VIDEO: