Sastanak koji je trebalo da bude posvećen okončanju rata u Ukrajini brzo je eskalirao u otvoreni verbalni sukob između ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog i američkog predsednika Donalda Trampa u Ovalnom kabinetu i njegovog potpredsednika Džej Di Vensa.
Nakon prethodnih napetih izjava sa obe strane, mnogi su očekivali da bi ovaj susret mogao da donese poboljšanje odnosa dvojice lidera. Ali malo ko je mogao da predvidi da će se to pretvoriti u oštru razmenu optužbi.
Kako je došlo do eskalacije?
Početak sastanka Trampa i Zelenskog delovao je srdačno, a Tramp je izjavio da mu je čast da ugosti ukrajinskog predsednika.
Međutim, atmosfera se brzo promenila kada je Zelenski doveo u pitanje tvrdnju potpredsednika Džej Di Vensa da put ka miru leži u diplomatiji. "O kakvoj diplomatiji govorite? upitao je Zelenski, misleći na rusku agresiju godinama pre same invazije. Vens je tada optužio Zelenskog da ne poštuje Ameriku, dodajući: "Trebalo bi da zahvalite predsedniku".
Zelenski je odgovorio da SAD ne osećaju pretnju Rusije: "Imate prelep okean i ne osećate ga sada, ali ćete ga osetiti u budućnosti."
Tramp je podigao ton i dao ultimatum Zelenskom
Tramp je potom prekinuo razgovor povisivši glas: "Nemojte nam reći šta ćemo osetiti. Niste u poziciji da nam to diktirate". On je tada optužio Zelenskog da se "kocka sa trećim svetskim ratom".
Sukob se nastavio kada je Vens upitao Zelenskog: "Da li ste jednom rekli 'hvala'?"
Tramp je tada jasno zapretio: "Ili ćemo se dogovoriti ili ćemo odustati". Ubrzo nakon sastanka, Tramp je izdao saopštenje u kojem je rekao da bi Zelenski trebalo da se vrati u Vašington "kada bude spreman za mir". Planirana konferencija za novinare je otkazana, a Zelenski je napustio Belu kuću.
BONUS VIDEO:
(Index.hr/MONDO)