• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Banke usporile kreditiranje

Tokom maja više kredita je vraćeno nego što je odobreno novih u to nije dobar znak, kazao je danas generalni sekretar Udruženja banaka Srbije Veroljub Dugalić.

Dugalić je na konferenciji za novinare u Udruženju banaka rekao da je kao rezultat opšte ekonomske situacije kreditna aktivnost banaka splasnula.

"Svi oblici kreditnog zaduživanja u zemlji su smanjeni i kada, uz inflaciju, imate nominalno smanjenje kredita, realan pad je još veći od onog koji prikazuju majski podaci", kazao je Dugalić.

Krajem maja ove godine građani su bankama po osnovu kredita dugovali 502,95 milijardi dinara dok je taj dug u aprilu bio 506,69 milijardi dinara. Nešto je više jedino gotovinskih kredita dok je ukupan iznos odobrenih potrošačkih, stambenih, poljoprivrednih i drugih zaduženja bio manji nego u aprilu tekuće godine.

Krajem maja ove godine preduzetnici i firme u Srbiji su dugovali po osnovu uzetih kredita 1.240 milijardi dinara što je manje nego u prethodnom mesecu kada je taj dug bio 1.262 milijarde dinara.

Oko 15 odsto preduzeća ne izmiruje svoje obaveze po osnovu uzetih kredita na vreme što je za 0,5 odsto više dužnika u odnosu na april, dok samo 3,4 odsto građana kasni u otplati svojih kredita.

Svaki deseti građanin kasni u otplati dugovanja po osnovu lizinga, što je za 0,3 odsto više nego u aprilu.

Pada i broj izdatih kreditnih kartica u zemlji, broj korisnika istih a građani su shvatili da je to najskuplji oblik zaduživanja pa manje kasne u izmirivanju obaveza po osnovu kreditnih kartica (nešto preko osam odsto korisnika), pokazuju podaci Udruženja banaka Srbije.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image