Prijava se odnosi i na odgovorna lica u toj državnoj aviokompaniji, a podneta je zbog nepravilnosti u poslovanju u 2010. godini.

Revizori su utvrdili da su prekršeni Zakon o javnim nabavkama, Zakon o sredstvima u svojini Republike Srbije, Zakon o računovodstvu i reviziji, Zakon o platnom prometu i Uredba o načinu i kontroli obračuna i isplate zarada u javnim preduzećima.

Izveštaj o rezultatima kontrole poslovanja Jata u prošloj godini državni revizori su dostavili Upravnom odboru Jata, Skupštini i Vladi Srbije, a ceo izveštaj se može videti na internet stranici.

DRI je navela da je u postupku revizije izveštaja poslovanja Jat ervejza za 2010. godinu utvrđeno da je gubitak bio za 2,4 milijarde dinara iznad visine kapitala, što znači da je ta aviokompanija izgubila ceo sopstveni kapital i da je prezadužena.

Navodi i da su u poslovnim knjigama prikazani pogrešni podaci o osnovnom kapitalu kompanije, kao i da je ukupan iznos tužbenih zahteva iz sudskih sporova protiv Jat ervejza procenjen na 8,14 milijardi dinara.

DRI je navela da zbog niza nepravilnosti nije mogla da izrazi mišljenje o finasijskom izveštaju Jat ervejza za 2010. godinu.

Među nepravilnostima u poslovanju srpske aviokompanije koje je uočila DRI je i to što Vlada Srbije, kao vlasnik komapnije, nije usvojila poslovni plan Jat ervejza za 2010. te su se zarade zaposlenima obračunavale i isplaćivale prema programu poslovanja za 2009.

Navodi se i da Jat ervejz nije uspostavio finansijsko upravljanje i kontrole prema pravilima za javni sektor, kao ni internu reviziju, a računovodstvene politike u finansijskom izveštaju za 2010. Godinu nisu u skladu sa računovodstvenom politikom kompanije.

Prema nalazima DRI, Jat ervejz je prekršio Zakon o javnim nabavkama jer nije imao uslove za pokretanje javnih nabavki vrednih 5,6 milijardi dinara (oko 54 miliona evra), zbog toga što nije imao usvojen plan poslovanja.

Navodi se i da je sklopljen aneks ugovora od 815 miliona dinara pri nabavci telekomunikacione opreme bez zakonske javne nabavke, a kupljeno je i 572 internet telefona za 50 miliona dinara bez javne nabavke, uz takođe nezakonsko potpisivanje aneksa ugovora.

Ističe se i da je ugovor o tekućem održavanju aviona sa Jat tehnikom tokom 2010. godine vredan oko milijardu dinara zaključen bez postupka javne nabavke.

Navodi se i da u finansijskom izveštaju za 2010. godinu nisu popisana nematerijalna ulaganja u ukupnoj knjigovodstvenoj vrednosti od 6,48 milijardi dinara, što je 40 odsto poslovne imovine Jat ervejza, a nisu popisane ni dugoročne i kratkoročne obaveze u vrednosti od 18,2 milijarde dinara, što je iznos celokupne pasive.

DRI ističe u izveštaju i da je Jat ervejz popisao deo imovine bez usklađivanja knjigovodstvenog stanja ulaganja u opremu, dugoročnih finansijskih plasmana, zaliha i blagajne u zemlji ukupne knjigovodstvene vrednosti od 3,3 milijarde dinara.

Kako se dodaje, u 2010. godini je iz namenskog kredita od 22,3 miliona evra, u obrtna sredstva uloženo 16,5 miliona evra, što je 5,3 miliona evra više od predviđenog.

DRI je ranije objavio izveštaje o reviziji budžeta za 2010. Godinu Grada Leskovca i poslovanja u prošloj godini preduzeća za podzemnu eksploataciju uglja "Resavica", javnog komunalnog preduzeća "Mediana" iz Niša, "Sportskog i poslovnog centra Vojvodine" iz Novog Sada, novosadskog "Vodovoda i kanalizacije" i Gradske toplane u Nišu.

U svim tim izveštajima državni revizori su utvrdili nepravilnosti i podneli prijave protiv odgovornih ljudi.

(Beta)