Te doznake su jedan od najznačajnijih faktora ekonomske stabilnosti zemlje, ali nije dobro što taj novac ne odlazi u proizvodnju i otavaranje novih radnih mesta, već u podizanje životnog standarda građana kojima je poslat, rekao je Prstojević na sednici poslovnog saveta za dijasporu Privredne komore Srbije (PKS).

Resorno ministarstvo i druge nadležne državne institucije uložiće maksimalne napore da se makar deo tog novca ubuduće ulaže u privredu, rekao je Prstojević i naveo da je srpska dijaspora do sada u maticu uložila oko 550 miliona dolara i da je zahvaljujući tim investicijama u Srbiji zaposleno oko 25.000 ljudi.

Predsednik PKS-a Miloš Bugarin napomenuo je da je samo 10 odsto novca koji na taj način stiže iz dijaspore uloženo u privredu i ponovio da bi veći deo tog novca trebalo da završi u privrednim aktivnostima i razvoju zemlje.

On je ukazao da PKS i druge nadležne instutucije nastoje da pruže sve potrebne informacije našim građanima i privrednicima u inostranstvu, koji su zainteresovani da ulažu u Srbiju, ali i dodao da treba olakšati i ubrzati procedure za ulaganje srpske dijaspore u maticu.

Na sednici u PKS su predstavljene olakšice koje Srbija nudi svim zainteresovanim investitorima, kao i slobodne zone gde privrednici imaju povoljnije uslove za poslovanje i gde su oslobođeni pojedinih poreza, sa ciljem privlačenja srpskih privrednika iz inostranstva da ulažu u Srbiju.

(Tanjug)