Nn je izjavio da je tako visok priliv deviznih doznaka jedan od najznačajnijih faktora ekonomske stabilnosti u Srbiji.

Ministar je naveo i da je od 2000. godine do danas po osnovu deviznih doznaka u Srbiju ušlo više od 40 milijardi dolara.

"To je važna finansijska injekcija koja je Srbiji omogućila da lakše prebrodi tranzicioni period", kazao je Srećković u intervjuu za frankfurtske "Vesti", navodeći da u vremenima ekonomskih poremećaja i krize u svetu, srpska dijaspora doznačuje više novca nego u periodima ekonomske stabilnosti i prosperiteta.

Konstantno visok priliv deviznih doznaka jedan je od najznačajnijih faktora ekonomske stabilnosti u Srbiji, dodao je on.

"O tome najbolje govore podaci da je učešće deviznih doznaka iz dijaspore u ukupnom društvenom proizvodu prethodnih 10 godina dva i po puta veće od direktnih stranih investicija. Od 2000. godine do danas po osnovu deviznih doznaka u Srbiju je ušlo više od 40 milijardi dolara", objasnio je Srećković.

Dijaspora je, prema njegovim rečima, oduvek novčano pomagala svoju rodbinu i prijatelje. Značajan iznos transferisanih sredstava će se, uveren je ministar, i ubuduće koristiti na ovaj način, ali bi svakako bilo korisno da se ta sredstva usmeravaju u investicije.

Upitan da li država ima način za to preusmeravanje Srećković je odgovorio da se to može rešiti jedino temeljnom i preciznom strategijom kako da se ova značajna sredstva ne koriste samo u svrhu podizanja standarda građana već i u svrhu podizanja ukupnog razvoja zemlje i regionalne ravnomernosti u razvoju.

"Dosta toga je učinjeno na planu podsticanja investicija dijaspore u Srbiju. Ipak, treba nastaviti informisanje dijaspore o konkretnim mogućnostima ulaganja u privredu Srbije", rekao je on.

"Nastavićemo da nudimo dijaspori konkretne projekte za ulaganja, kako smo do sada činili putem multimedijskih kataloga, na internet stranicama i u informativnim publikacijama. Naravno da imamo svest o preprekama i problemima sa kojima se susreću investitori, a koje moramo prevazići da bismo stvorili poslovni ambijent na koji su oni navikli u zemljama u kojima žive", najavio je ministar dijaspore.

Upitan da li će projekti koje je u njegovom mandatu pokrenulo ministarstvo biti nastavljeni i posle izbora Srećković je rekao da je siguran da će se put koji je ministarstvo trasiralo kada su u pitanju odnosi vraćanja poverenja dijaspore u maticu nastaviti i posle izbora.

"To je opredeljenje države Srbije da svoju dijasporu maksimalno uključi u sve tokove u državi bilo da su u pitanju politički, privredni, kulturni, obrazovni ili neki drugi putevi povezivanja matice i dijaspore", zaključio je Srećković.

(Tanjug)