Broj zaposlenih u građevinskoj operativi je od 2009. prepolovljen na 60.000, rekli su Tanjugu građevinski stručnjaci a država, lokalne samouprave i državna preduzeća duguju skoro milijardu evra građevinskim preduzećima

Direktor konsultantske kuće "EU build", koja učestvuje u izgradnji Koridora 10 od Niša do Dimitrovgrada, Zoran Đorđević, objašnjava razloge propadanja četvrte generacije građevinaca.

Početak propadanja poznatih neimarskih preduzeća je, prema njegovim rečima, bio početkom devedesetih godina prošlog veka, na primer Komgrapa ili Trudbenika koji su tada jako loše prošli.

Usledilo je i propadanje mlađih preduzeća, zatim nedavno treće generacije, na primer, preduzeća Nibens grupe koja je propala na izgradnji severnog kraka Koridora 10.

"Sad se približavamo četvrtoj generaciji i pored velikih dugovanja, koje država i javne institucije imaju prema tim firmama, jedan od ozbiljnih razloga njihovih gubitaka je što ta preduzeća imaju mnogo bolje tehničke nego menadžerske kapacitete", istakao je Đorđević.

Direktori velikog broja njih imaju pogrešan pristup - "meni ne treba menadžment već samo posao" i dosta domaćih građevinskih firmi nije svesno da radi sa gubicima, istakao je on.

"Oni, umesto na vreme da se oslobode viška radnika, odbace neke poslove koji su neefikasni, prekinu da izvode radove koji imaju jako veliku verovatnoću da neće biti dovoljno plaćeni, rade s nadom da će se jednog dana nešto desiti - a nažalost nije se ništa desilo", istakao je Đorđević.

On je kazao da naše građevinske firme imaju jako dobre tehničke kapacitete, ali da im nedostaje, što je obično i uzrok njihovog propadanja, dobro upravljanje ugovorima i posmatranje građevinskog posla kao čistog ugovornog biznisa, a ne kao tehničkog posla.

Njima, takođe, fali menadžment i sagledavanje u svakom trenutku koliko troše na gradilištima, kazao je Đorđević.

"Jako su retke firme u Srbiji, mogu da se setim jedne ili možda dve, koje zaista znaju kolko su prošlog meseca stvarno potrošile na konkretnim gradilištima, već samo vode računa o plaćanjima", naveo je taj građevinski stručnjak dodajući da posle godinu - dve takve firme sigurno propadaju.

Sekretar Odbora za građevinarstvo u PKS Goran Rodić je rekao Tanjugu da je lanac dugovanja u građevinskom sektoru veliki i da bi građevinske firme i industrija građevinskog materijala mogli da se pokrenu jedino većim izlaskom na inostrana tržišta i izvozom građevinskog materijala.

PKS je za novu vladu pripremila mere za oporavak građevinarstva, među kojima su reprogramiranje duga za gas i struju kod javnih preduzeća i naplata PDV-a po realizaciji posla.

(Tanjug)