"Ne stoji više ono što je možda važilo do pre godinu - dve dana da Srbija ima nizak javni dug, to jednostavno više nije tačno i sigurno da ne treba da se merimo sa Nemačkom ili Japanom i nekim drugim sličnim zemljama“, rekao je Vučković tokom seminara o ulozi parlamenta u budžetskom odlučivanju i planiranju.

"Te zemlje lakše prodaju svoj dug, duguju svojim građanima u svojoj valuti i jednostavno to je kao Zemlja i Mars kada poredimo Srbiju sa tim zemljama“, istakao je on.

Prema mišljenju Vučkovića, orijentir koji vladi treba da i dalje služi u formulisanju fiskalne politike jeste zakonsko pravilo o ograničavanju javnog duga do 45 odsto BDP-a.

"Novo ministarstvo je to prepoznalo i u najavama o ovom ambicioznom smanjenju deficita iz godine u godinu zapravo se rukovodi time da zaustavimo i onda 2014. da počnemo da obaramo taj zaista visoki javni dug“, naveo je on.

Kako je istakao Vučković, razne studije pokazuju da je granica od 45 odsto BDP- za visinu javnog duga dobro odabrana za zemlju sa ekonomskim pokazateljima Srbije i da treba da se teži ka toj granici.

(Tanjug, foto: Beta/Marko Rupena)