• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Koja zanimanja su zabranjena za osuđivane

Zaposleni koji se ogreše o zakone dobijaju i spisak zabranjenih zanimanja. U Srbiji je za krivično gonjene nedostupno 328.340 radnih mesta

Tu je 108.090 pozicija u vojsci, policiji, pravosuđu i BIA, ali i svih 125.127 mesta u obrazovanju.

A oni koji su već ”zaradili” zatvorsku kaznu od makar šest meseci ne mogu da se pridruže ni armiji od 34.313 državnih i 60.810 lokalnih činovnika. Zato se bivši zatvorenici teško uklapaju u društvo i zato su najčešće povratnici.

Tako je sasvim izvesno da najmanje svaki peti od 1.725.960 radnika nema ”sumnjivu” prošlost jer je čistoću njihovih biografija zahtevao - poslodavac.

"Krivične presude, zatvorske kazne ili amnestija jesu veoma otežavajuće okolnosti zbog koje će taj poslodavac radno mesto radije prepustiti kandidatu koji nema takvu biografiju", objasnio je za "Novosti" Miloš Janković, zamenik Zaštitnika građana.

"Tako, na primer, kod izbora direktora škola pored toga da kandidat ne sme biti osuđivan na zatvorsku kaznu od šest meseci, traži se i dokaz da on nije osuđen za krivično delo protiv dostojanstva ličnosti i morala ili delo koje je zakonom predviđeno kao smetnja za obavljanje dužnosti direktora", objašnjava Dragan Đukić, direktor Sektora za posredovanje u zapošljavanju.

On kaže da i privatne kompanije imaju pravo da se uvere da njihov kadar nema dosije.

"Neke kompanije su takve dokaze tražile čak i za trgovce, što je i logično jer on radi sa novcem i može da proneveri pazare pa je izvod iz kaznene evidencije MUP neophodan", dodaje Đukić.

I u Uniji poslodavaca primećuju da je sasvim uobičajena i legitimna praksa da banke i neke trgovinske kompanije, zlatare i oni koji rade sa novcem i dragocenostima, proveravaju da li je osoba koju primaju u radni odnos krivično gonjena i osuđivana.

A gotovo istovetna praksa je i pri odabiru radnika obezbeđenja, čuvara, portira, ali i u konsultantskim kućama, finansijskim udruženjima i na svim pozicijima gde gazda posao zasniva na poverenju.

Zanimljivo je da iako se na konkursima za državne činovnike zahteva besprekoran dosije, on nije neophodan i za najviše predstavnike vlasti. Zakon o izboru narodnih poslanika kaže da je za kandidaturu neophodno samo državljanstvo i punoletstvo, pišu "Novosti."

(MONDO, foto ilustracija: Guliver/Getty Images)

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Eci peci pec

Bitno je da oni sto nam najvise i kradu(poslanici) ne treba da imaju takav dokaz, zato nam i kradu ovoliko. Pa prethodni ministar policije Jocic mislim da se prezivao(nisam sigurna) je obijao kioske u mladosti ... Ludnica

Veki

To nije slucaj u Srbiji,ako si kriminalac,prodavac narkotika,lopov,cesto iza sebe taj ima i zastitnika u vlasti.Tako je decko po izlasku iz zatvora zbog prodaje droge poceo da radi u osnovnoj skoli kao cuvar.Otac tog mladica radi u opstini.Pre ce lopov naci posao kod nas nego student s prosekom 10.SRBIJO DOKLE SI DOSLA.

special image