• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

A od kuma – Start Up kredit

Ušteđevina, pozajmice od kumova i prijatelja najčešće je kapital kojim privrednici u Srbiji započinju posao, objavio je RTS.

Novca, i to onog povoljnog, nikada dovoljno, a posebno teško do njega dolaze mala i srednja preduzeća. To pokazuje iskustvo, ali i studija Američke agencije za međunarodnu pomoć, USAID, prema kojoj svako treće malo preduzeće dođe do bankarskog zajma. Date su i konretne preporuke kako da se pomogne takvim preduzećima.

Ušteđevina, pozajmice od kumova i prijatelja - to je najčešće kapital kojim privrednici u Srbiji započinju posao. Od 10 kompanija, samo četiri uspeju da dođu do bankarske pozajmice i to ne svojom voljom.

Andreja Brkić iz "Klinike Nova" kaže da su uslovi za dobijanje kredita jako teški.

"Ja u poslednje vreme nisam čuo nijednu banku da mi je tražila biznis plan, da bi sagledala šta mi to hoćemo da uradimo, u kom smeru hoćemo da se razvijamo, već samo gledaju bilanse stanja, koliko postojimo", kaže Brkić.

Bankari odgovaraju da sve zavisi od slučaja do slučaja, ali da se od nekih pravila u odobravanju kredita mora poći.

Frederik Kuan iz Sosijete ženeral banke kaže da banke treba da daju svoj doprinos i da izađu u susret malim i srednjim preduzećima, jer i banke žele da taj segment privrede raste.

"Međutim, od takvih klijenata očekujemo da budu organizovani, informisani i da nam dostave dokumeta o poslovanju. Samo na osnovu toga mi možemo da znamo ko su i šta su i koga možemo da finansiramo", kaže Kuan.

Istina je, čini se na sredini, tako bar pokazuje istraživanje USAID-a o iskustvima privrednika, a na osnovu njih su dali preporuke kako da male firme lakše dođu do novca.

Entoni Sinkler iz Američke agencije za međunarodnu pomoć kaže da je najvažnije da se sagledaju ugovorni odnosi o kreditiranju i da se razmotri uticaj procedura na cenu kredita.

"Potrebno je i dodatno ohrabrenje malim preduzećima - da to pitanje postave pred bankare kako bi u obostranom interesu došli do povoljnih kredita. Tu se, svakako, očekuje i podrška države tržišnim rešenjima", kaže Sinkler.

Od države stižu dva obećanja - da će iduće godine kod Evropske investicione banke garantovati za kreditiranje malih i srednjih preduzeća u visini od pola milijarde evra i drugo - da će smanjiti rizik zemlje kako bi ti krediti bili jeftiniji.

"Našu lošu ekonomsku politiku praktično kroz taj rizik plaćaju mala i srednja preduzeća, to je ono što mi možemo da uradimo i nadam se da ćemo u tome biti uspešni", kaže državni sekretar Ministarstva finansija Vlajko Senić.

Ukoliko se ništa ne promeni, 80 odsto preduzeća nastaviće da posluje na lokalu, o širenju i izvozu mogu samo da maštaju, a mnoga neće biti ni osnovana, navodi RTS.

(MONDO/Ilustracija: Guliver/Getty Images)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image