Ovo je prvi skok nivoa deviznih rezervi u ovoj godini. Na kraju 2011. godine one su iznosile 12,05 milijardi evra, a već u januaru ove godine beleže pad na 11,6 milijardi evra. Najveći pad beleže u aprilu za gotovo 700 miliona evra.

Kako se navodi u saopštenju, trenutni iznos rezervi obezbeđuje pokrivenost novčane mase (M1) od 432 odsto i pokrivenost više od sedam meseci uvoza robe i usluga.

Najveći devizni priliv u novembru bio je od prodaje državnih hartija od vrednosti na inostranom i domaćem finansijskom tržištu u ukupnom iznosu od 663 miliona evra, dok su po osnovu korišćenja kredita i donacija ostvareni prilivi od 30,3 miliona evra.

U novembru je najveći odliv iz deviznih rezervi bio otplata duga Međunarodnom monetarnom fondu (MMF) - 104,9 miliona evra.

Ostali odlivi bili su povlačenje devizne obavezne rezerve banaka u neto iznosu od 74,8 miliona evra, izmirivanja obaveza prema inokreditorima od 16,1 milion evra i servisiranja stare devizne štednje u iznosu od 3,7 miliona evra.

Neto devizne rezerve, odnosno rezerve umanjene za devizna sredstva banaka po osnovu obavezne rezerve, kao i za sredstva povučena od MMF-a, na kraju novembra iznosile su 6,67 milijardi evra.

Novembarski obim realizovane trgovine devizama na međubankarskom deviznom tržištu iznosio je 1,65 milijardi evra, što je za 232,3 miliona evra manje nego u oktobru.

Od početka godine u međubankarskoj trgovini realizovano je ukupno 16,1 milijarda evra.

Dinar je u novembru nominalno ojačao prema evru za 0,6 odsto, a NBS nije interevenisala na međubankarskom deviznom tržištu, navodi se u saopštenju.

(MONDO/Agencije)