Fiskalni savet ocenio je danas da se, nakon što je budžetski deficit u 2012. godini bio u skladu sa očekivanjima, u prva dva meseca ove godine, fiskalni tokovi pogoršavaju.

Preliminarni podaci za ta dva meseca potvrđuju ocene Fiskalnog saveta da će deficit u ovoj godini biti veći od planiranih 3,6 odsto bruto-domaćeg proizvoda (BDP).

Iako je još teško dati pouzdanu procenu koliko bi prekoračenje moglo da iznosi, to telo očekuje da će deficit u 2013. iznositi najmanje oko 4,5 odsto BDP.

Da bi se izbegla kriza javnog duga, deficit mora da se znatno smanji u 2014, a za to još uvek ne postoji spreman plan, upozorio je Fiskalni savet.

U savetu su istakli da je u ovoj godini potrebno da se fiskalni deficit smanji za 1,5 do dva procentna poena BDP-a u odnosu na onaj iz 2013. godine.

"Izračunali smo da za to trenutno nedostaje oko 400 do 450 miliona evra dodatnog prilagođavanja - što je red veličine realnog smanjenja plata i penzija za oko pet odsto ili povećanje PDV-a za dodatna dva procentna poena", naveli su stručnjaci tog tela.

Stručnjaci Fiskalnog saveta su naglasili da je ekonomski i socijalno mnogo bolje da, umesto ponovnog usvajanja nekih od pomenutih mera, u 2013. započnu reforme i promene se određeni zakoni, poput onog o finansiranju lokalne samouprave.

"To bi takođe dovelo do potrebnog smanjenja deficita, ali bi, smatramo, bilo manje bolno i ekonomski racionalnije", istakli su stručnjaci.

U prva dva meseca 2013, prema njihovoj oceni, ostvaren je zabrinjavajuće visok defict republičkog budžeta od oko 35 milijardi dinara.

Razlog visokog deficita u januaru i februaru je pre svega smanjenje javnih prihoda, posebno poreza na dodatu vrednost (PDV), dok su javni rashodi u načelu bili pod kontrolom.

U Savetu očekuju određena poboljšanja u narednim mesecima, ali ona "ipak neće biti dovoljna da potpuno preokrenu sadašnje trendove".

Ovoliko visok deficit u prva da meseca bi, ukoliko se slični trendovi nastave do kraja godine, odgovarao godišnjem deficitu republike od preko 200 milijardi dinara umesto planirane 122 milijarde dinara.

U Fiskalnom savetu ističu da su "posebno zabrinuti" zbog brojnih najavljenih inicijativa i intervencija države, kao što su Železara Smederevo i neka druga preduzeća, regulisanje obaveza ukinutog Fonda za zaštitu životne sredine, budžetska podrška pojedinim granama privrede...

Kako navode u tom telu, " za najveći deo ovih troškova pronađeno je knjigovodstveno rešenje kojim se formalno ne povećava fiskalni deficit, ali se pri svakoj ovakvoj operaciji troše državna sredstva i povećava javni dug, pa je iz tog ugla potpuno svejedno da li ovi rashodi ulaze ili ne ulaze u budžet".

Fiskalni savet je naglasio da bi vlada već u prvoj polovini godine morala da otpočne brojne reforme.

U tom savetu smatraju i da je potrebno usvojiti i pratiti kvartalne ciljeve izvršenja budžeta, kako bi se na vreme preduzele korektivne mere i očekuju da posle načelnog pristanka Ministarstva finansija i privrede, do kraja prvog kvartala postignu konačni dogovor o kvartalnim ciljevima.

(Tanjug Foto Ilustracija Guliver Getty Thinkstock)