Milovančeva je za novog direktora juče izabrala Skupština Akcionara Luke Novi Sad, a osim njega u novo rukovodstvo imenovano je i pet izvršnih direkotra, kao i novi Nadzorni odbor.

Zaposleni u Luci su na promene odgovorili štrajkom, a Milovančev je u saopštenju izdatom povodom novonastale situacije u Luci Novi Sad optužio smenjenog direktora  Milivojevića da je, uz podršku Vlade Vojvodine, naredio zaposlenima da obustave rad, protivno zakonima Srbije.

Štrajk zaposlenih u Luci Novi Sad prekinut je danas u 17 časova nakon što je postignut dogovor predstavnika sindikata i novog rukovodstva preduzeća.

Novopostavljeni direktor Milovančev rekao je Tanjugu da je postignut dogovor sa predstavnicima sindikata i da Luka od 17 časova radi punim kapacitetom.

"Zaposleni su na svojim radnim mestima što se može i videti u samoj luci. Kranovi i sva druga oprema i mašine rade", rekao je Milovančev.

On je dodao da ne očekuje bilo kakve probleme i da će Luka Novi Sad nastaviti  da radi.

Predsednik sindikata u Luci Novi Sad Zvonimir Matković potvrdio je Tanjugu da je došlo do dogovora između sindikalaca i novog rukovodstva u preduzeću.

"Od novog rukovodstva dobili smo napismeno da neće biti otpuštanja radnika, smanjenja plata i privatizacije Luke", rekao je Matković, dodajući da su radnici i stupili u štrajk zbog straha da će se sve to desiti po dolasku novog rukovodstva.

Bivši direktor Milenko Milivojević kaže da je razočaran što je gradska vlast na ovaj način odlučila da preuzme rukovođenje jednom od najprofitabilnijih novosadskih firmi i ocenio da je po sredi "nasilje nad pravom i pravdom".

Vlada Vojvodine juče je predložila Vladi Srbije da otkaže vanrednu Skupštinu akcionara u Luci Novi Sad, jer nije zakazana u skladu sa osnivačkim aktima.

Kako se navodi, prekršen je Ugovor o izmenama i dopunama osnivačkog akta Luke Novi Sad, koji predviđa da Upravni odbor, odnosno Nadzorni odbor, ima pet članova koje bira Skupština akcionara na predlog Republike Srbije, AP Vojvodine i Grada Novog Sada.

Dodaje se da je Vlada Srbije zaključkom od 20. maja 2013. Predložila imenovanje sedam članova Nadzornog odbora, dok je AP Vojvodini uskraćeno pravo da imenuje svoje predstavnike u Upravnom, odnosno Nadzornom odboru Luke Novi Sad.

Vlada Srbije odlučila se za hitno sprovođenje zaključka tadašnjeg Izvršnog veća Vojvodine od 17. decembra 2008. na osnovu koga je Luka Novi Sad zadužena da u što kraćem roku, u saradnji sa Agencijom za privatizaciju i Fakultetom tehničkih nauka Novi Sad, preuzme neophodne aktivnosti na organizacionoj i statusnoj transformaciji tog preduzeća.

Inicijative za prodaju Luke Novi Sad iskazane u ranijem periodu, zaustavljene su intervencijom pokrajinskih organa, zahvaljujući čemu je novosadska luka ostala u povoljnijem statusu u odnosu na ostale međunarodne luke u Srbiji, piše u saopštenju.

Ministarstvo saobraćaja Srbije saopštilo je krajem juna da je francuska firma CFNR zainteresovana za učešće u gradnji luka u Novom Sadu i Apatinu.

Kako je najavljeno, za Luku Novi Sad će najverovatnije biti raspisan tender za odabir privatnog partnera, s tim što je potrebno modernizovati postojeću luku i uložiti između pet i deset miliona evra.

Od 10 međunarodnih luka u Srbiji osam je privatizovano, a preostale državne luke nalaze se u Apatinu i Novom Sadu.