• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U stečaj idu EI Niš i Holding, radnicima 300 evra

Izvor Tanjug

Srbija ne može da izdrži održavanje firmi u "restrukturisanju" pa će u Nišu četiri preduzeća iz Elektronske industije i EI Holding otići u stečaj a radnicima Vlada nudi 300 evra po godini staža.

Državni sekretar u ministarstvu finansija i privrede Aleksandar Ljubić izjavio je danas u Nišu, da će Vlada proces restrukturiranja preduzeća obaviti socijalno odgovorno, da država više neće investiciono ulagati u firme koje su u restrukturiranju, kao i da će četiri preduzeća EI Niš, kao i EI Holding otići u stečaj.

Uoči sastanka s predstavnicima preduzeća istočne Srbije u restrukturiranju, koji je organizovao Samostalni sindikat metalaca Srbije, Ljubić je novinarima kazao da u zemlji trenutno ima 179 takvih kompanija i da one državu koštaju 750 miliona evra godišnje.

"To je namet koji država više ne može da plaća. Akcioni plan omogućiće da proces restrukturiranja preduzeća obavimo socijalno odgovorno", rekao je Ljubić, precizirajući da socijalni program koji je vlada ponudila predviđa isplatu zaposlenima od po 300 evra po godini staža.

Strazbur došao do guše

"Preduzeća u restrukturiranju su već dvanaest godina u tom statusu i to više ne može da traje, pre svega, zbog tužbi radnika pred međunarodnim sudom u Strazburu, koje su ti radnici dobili, ali i zbog komercijalnih poverilaca koji su takođe dobili presude u Strazburu", kazao je državni sekretar.

On je istakao da "vlada ovim Akcionim planom želi da se restrukturiranje ne završi stihijno, već da se to uradi po dinamičkom planu i socijalno odgovorno".

"U ovom trenutku je sigurno da će četiri firme EI Niš kao i EI Holding otići u stečaj. Preduzeća koja trenutno mogu da se revitalizuju su ona koja danas rade odlično, kao na primer RTB Bor i Fabrika kablova u Jagodini, koje redovno isplaćuju plate, doprinose i izmiruju svoje 'istorijske dugove'", rekao je Ljubić.

On je dodao da država više neće investiciono ulagati u preduzeća u restrukturisanju.

Pre početka sastanka predsednik Samostalnog sindikata metalaca Srbije, Zoran Vujović, rekao je da Sindikat ne podržava Akcioni plan koji, kako tvrdi, samo proizvodi stečajeve i sve veći broj nezaposlenih u Srbiji.

"Akcioni plan ima nekoliko delova - prvi je da 27 preduzeća ide pod stečaj, drugi deo je da određeni broj preduzeća bude ponuđen na prodaju, a da iza toga ide u stečaj i likvidaciju, a treći deo obuhvata preduzeća koja će biti ponuđena na prodaju a iza toga idu na plan reorganizacije. Na taj način će do kraja juna 2014. godine biti završen proces restrukturiranja. Mi smo protiv takvog plana, jer on ne sadrži razvojnu komponentu za preduzeća u Srbiji, rekao je Vujović.

On je dodao da je za stanje preduzeća u Srbiji odgovorna država jer, kako je rekao, "nije dovoljno zaštitila domaće proizvođače, a poslove poveravala stranim izvođačima".

Ljubić će na sastanku s predstavnicima ovdašnjih preduzeća u procesu restrukturiranja, a koji se održava iza zatvorenih vrata, kako je najavljeno, predstaviti akcioni plan Vlade Srbije za okončanje procesa restrukturiranja.

Samo pedesetak metara dalje od gradske kuće u kojoj se održava sastanak, radnici četiri firme iz sastava EI Niš protestovali su protiv pokretanja stečajnog postupka u njihovim firmama.

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

nislijka

I nijedan komentar?! prosto neverovatno...

special image