Sudija Lind odbacila je danas zahteve odbrane da Meninga oslobodi te optužbe, kao i optužbe za kompjutersku prevaru, zaključivši da je američka vlada dostavila dokaze koji potkrepljuju svaki element tih tačaka optužnice.

Lind još uvek razmatra zahteve odbrane da Meninga oslobodi pet optužbi za krađu, prenosi AP.

Mening (25) je priznao da je sajtu WikiLeaks odao stotine hiljada izveštaja sa poprišta u Iraku i Avganistanu i dokumenata iz diplomatske prepiske Stejt departmenta, kao i video snimke sa ratišta.

On je ta dokumenta skinuo sa tajne vladine kompjuterske mreže krajem 2009. i početkom 2010. godine, dok je radio kao obaveštajni analitičar u Iraku, a WikiLeaks je objavio veći deo tog materijala.

Prema tvrdnjama Meningovih branilaca, tužioci tokom postupka nisu uspeli da dokažu da je Mening znao da će materijal koji je slao na WikiLeaksu moći da vide pripadnici Al Kaide kada bude prezentovan putem interneta.

Tužilaštvo je podnelo dokaze da je ubijeni lider Al-Kaide Osama bin Laden dobio digitalne kopije nekih od dokumenata koje je Mening dostavio vebsajtu.

Osim navedene dve, optužnica protiv Meninga sadrži još 19 tačaka, na osnovu kojih mu preti do 20 godina zatvora.

Američki redov, koji je priznao krivicu za neke od optužbi u ograničenim verzijama, tvrdi da je poverljivi materijal obelodanio kako bi pokrenuo javnu raspravu o onome što je smatrao zlodelima američkih trupa i diplomata, podseća američka agencija.