"Naš zajednički stav je da moramo da štitimo svoje domaće proizvođače i da je to potpuno legitiman pristup", rekao je LJajić, koji je u Beogradu razgovarao sa ministrom spoljne trgovine trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirkom Šarovićem.

Ljajić je za "B92" rekao da BiH ima sličan, ako ne i mnogo veći trgovinski problem sa Hrvatskom, nego Srbija.

"Spremni smo za svaku vrstu daljeg razgovora. Naravno, niko ne želi trgovinski rat sa EU, niti misli da taj rat može da dobije. Mi želimo razgovore i da na ekonomskim osnovama tražimo rešenje ovog problema", rekao je Ljajić.

On je naveo da je Srbija rešila 98 odsto nerešenih pitanja u trgovinskim odnosima sa Hrvatskom, nakon ulaska te zemlje u EU, a ostalo je samo pitanje uvoza cigareta.

"Oni hoće da uvoze po povlašćenim uslovima, koje su imali u okviru CEFTA sporazuma. Smatramo da oni ne mogu taj privilegovani položaj da crpe iz sporazuma koji je pre toga bio na snazi, jer je nova okolnost da je Hrvatska postala član EU i da treba i može da izvozi po pravilima Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju", dodao je LJajić.

On je rekao da postoji spor, ne sa Hrvatskom, nego sa Evropskom komisijom, koja sada zastupa stavove Hrvatske kao svoje nove članice.

Ljajić je rekao da današnji vanredni sastanak CEFTE u Beogradu nema nikakve veze sa problemom sa hrvatskim izvozom cigareta, nego je jedna od glavnih tema ograničenje uvoza pšenice i brašna iz Srbije u Makedoniju.