Oni su krenuli u protestnu vožnju ka Beogradu i Pančevu.

Nakon toga, delegacija poljoprivrednika, predvođena predsednikom Organizacionog odbora protesta Zoranom Sefkerincem, otišla je u pančevačku policiju na pregovore o nastavku protestne vožnje.

Nezadovoljni najavljenom otkupnom cenom suncokreta, ratari iz Zrenjanina i okolnih banatskih sela protestuju ispred Fabrike ulja "Dijamant", gde su traktorima blokirali ulaze ispred dve kapije za prijem roda, u očekivanju pregovora sa.

Predsednik Udruženja zemljoradnika Zrenjanina Ognjen Rackov rekao je Tanjugu da se ispred "Dijamanta" nalazi 150 do 200 traktora, ali da nezadovoljni ratari nisu sprečili predaju suncokreta za desetak kamiona koji su se tu zatekli da bi predali suncokret.

Rackov kaže da su juče obavljeni nezvanični razgovori sa generalnom direktorkom "Dijamanta" Slavicom Kešelj i njenim saradnicima koji su proizvođačima saopštili da je tržišna cena kilograma suncokreta 26 dinara sa porezom na dodatnu vrednost.

"Sa takvom cenom mi ne možemo da pokrijemo ni troškove proizvodnje, a očekujemo nastavak pregovora i cenu od 40 dinara", rekao je Tanjugu Rackov.

On najavljuje da će protest biti nastavljen do ispunjenja zahteva koje su predali "Dijamantu".

Rackov je saopštio da su se poljoprivrednici sa istim zahtevima okupili i ispred Fabrike ulja "Banat" u Novoj Crnji.

Mile Zarin, koji je na protest stigao iz pograničnog sela Jaša Tomić izjavio je Tanjugu da protestuje zbog najavljene niske otkupne cene suncokreta, kao i zbog loše agrarne politike.

"Kažu nam da tržište određuje cene, pa što su onda prošle godine zabranili izvoz suncokreta", pita se Zarin i najavljuje da iduće godine neće sejati suncokret.

Direktor marketinga i razvoja "Dijamanta" Vladimir Milović izjavio je Tanjugu da će u vezi zahteva banatskih ratara "Dijamant" kasnije izdati zvanično saopštenje.

Zbog protesta ratara saobraćaj na putu od Zrenjanina prema Srpskoj Crnji i Vršcu na raskrsnici kod "Dijamanta" reguliše saobraćajna policija i do sada nije bilo nikakvih incidenata, izuzme li se dolazak traktora iz Perleza i Jaše Tomić pred ulaz u poslovnu zgradu Fabrike, pored zvaničnog obezbeđenja.

Saobraćaj na ovom delu međunarodnog puta ka Vršcu i Rumuniji otežano se odvija i već su počele da se prave kolone u oba smera.

"Cilj nam je da blokiramo preduzeće 'Graneksport' koje se nalazi u luci Dunav u Pančevu u znak protesta zbog niskih otkupnih cena poljoprivrednih proizvoda, a pre svega suncokreta", kazao je Sefkerinac agenciji Beta.

On je naglasio da je namera poljoprivrednika da danas održe i protestnu vožnju do Vlade Srbije u Beogradu, ali je izrazio sumnju da će im policija to dozvoliti.

Policijske snage opremljene za razbijanje demonstracija koje su dobile pojačanje, zaustavile su i kolonu traktora koja se kreće iz pravca Kovačice ka Pančevu.

Poljoprivrednici iz okoline Pančeva, Alibunara i Vršca danas su nešto posle 9.00 sa oko 150 traktora krenuli ka Pančevu i Beogradu, kako bi iskazali svoje nezadovoljstvo otkupnim cenama poljoprivrednih proizvoda.

U pančevačkoj policiji agenciji Beta je danas ranije rečeno da ovoga puta neće dozvoliti  da budu blokirani magistralni pravci ka Beogradu.

Sefkerinac je ranije izjavio da poljoprivrednici ne žele da blokiraju puteve, već samo da svoje zahteve i predloge za rešenje problema hoće da predaju premijeru Ivici Dačiću i prvom potpredsedniku Vlade Srbije Aleksandru Vučiću, od kojih očekuju da ih prime na razgovar.

Državni sekretar Ministarstva poljoprivrede Danilo Golubović izjavio je juče da to ministarstvo želi da se uključi u rešavanje problema sa otkupnim cenama suncokreta, ali su proizvođači i prerađivači  ti koji moraju naći zajednički jezik.

"Iako država ne određuje cene, niti utiče na tržište i aktuelnu cenu suncokreta, trenutno je problem u najavi i želimo da se uključimo i da kao medijator pomognemo da se potencijalni problem reši, ili da do njega ni ne dođe, a pogotovo ne u vidu protesta", kazao je Golubović nakon sastanka sa predstavnicima uljara Srbije.