Predstavnik Agencije, Goran Tanić, nije mogao da precizira koliko će tačno to poskupljenje biti, ali je dodao da je dostizanje ekonomskog nivoa cene struje predviđeno Strategijom razvoja energetike Srbije do 2025. godine.

Tanić je naglasio da je sadašnja cena struje ispod održivog i razvojnog nivoa i zato je neophodno da ona poraste ili će biti ugrožene investicije Elektroprivrede Srbije i izgradnja novih elektrana, koje su neophodne za energetsku bezbednost zemlje.

Tanić je, na skupu o obnovljivim izvorima energije, napomenuo da je pre dostizanja ekonomskog nivoa cene struje, u Srbiji potrebno izmestiti socijalnu komponentu iz energetskog sektora i da je vlada zato donela Uredbu o energetski zaštićenom potrošaču, koja će biti izmenjena do kraja ove godine.

Kada je reč o ceni struje, potrebno je da se prvo zaštite socijalno ugroženi slojevi stanovništva, ali i da se obezbedi ona cena koja generiše profit elektroenergetskoj kompaniji, što će omogućiti i punjenje "rupa u budžetu", kazao je Tanić.

Zbog toga je i državi u interesu da raste cena struje, kazao je on i podsetio da cene struje za velike industrijske potrošače od početka ove godine više nisu regulisane, već tržišne.

Od sledeće godine će liberalizacija tržišta električne enrgije i tržišne cene važiti i za potrošače na srednjem naponu, a od 2015. i za male potrošače i građane, ukoliko to budu želeli, podsetio je Tanić.

On je ukazao da su cene gasa u Srbiji, posle najnovijeg septembarskog poskupljenja, približne tržišnim i cenama u regionu i Evropi, ali da još ima prostora za racionalizaciju troškova Srbijagasa, što utiče na sniženje cena gasa, na čemu će Agencija ubuduće raditi.