• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Stručnjaci zadovoljni što stižu pare za kanale

Izvor MONDO/Tanjug

Kredit za navodnjavanje iz Ujedinjenih Arapskih Emirata je razvojna šansa tog sektora u Srbiji, ali da treba voditi računa gde se ulaže taj novac i u koju poljoprivrednu proizvodnju, ocenjuju agroekonomisti.

 Stručnjaci zadovoljni što stižu pare za kanale Izvor: MONDO Sivački Goran

Izvor: MONDO Sivački Goran

Agroekonomski analitičar Milan Prostran rekao je, povodom najave dugoročnog kredita Ujedinjenih Arapskih Emirata od 100 miliona evra, na 20 godina, uz kamatu od 2,5 odsto, da je taj kredit velika razvojna šansa za podizanje sistema za navodnjavanje u najugroženijim delovima Srbije, gde se može razvijati intenzivna poljoprivredna proizvodnja.

On je rekao da je Srbija imala izgrađenih 150.000 hetara sistema za navodnjavanje, ali je to devastirano zbog neodržavanja i da se sada između 35.000 i 38.000 hetara  navodnjava.

Prostran je ocenio da bi povećanje sadašnjih povšina od 38.000 hetara za još 25.000 bila velika stvar i dodao da je potrebno mudro voditi proizvodnu politiku i odabrati one setvene kulture koje mogu da otplaćuju kredit.

Direktor Instituta za ekonomiku poljoprivrede Drago Cvijanović izjavio je da je svaki uloženi dinar u agrotehniku je dobrodošao, posebno u navodnjavanje, jer je to garancija ostvarenja punog genetskog potencijala naših kultura, uključujući i voće, povrće i vinovu lozu.

On je rekao da se domaće sorte izvoze u zemlje gde postoji puna primena agrotehničkih mera i da se tamo postižu prinosi koji su blizu maksimuma genetskog potencijala.

Cvijanović je skrenuo pažnju da nisu sva zemljišta pogodna za primenu sistema za navodnjavanje, jer nisu istog kvaliteta, a ni svi krajevi Srbije nemaju izgrađenu kanalsku mrežu. Pored toga, mora se voditi računa da su sistemi skupi i da treba da opravdaju troškove ulaganja.

U voće i povrće

"Trebalo bi uložiti u one proizvodnje koje mogu da donesu najveću dobit po osnovu navodnjavanja po hektaru, u pogledu obima proizvodnje, odnosno prinosa po hektaru, i u pogledu zastupljenosti prve klase u strukturi obima proizvodnje. To su pre svega voćarstvo i povrtarstvo", ocenio je Ševarlić. "Proizvodnja sa ovim klimatskim promenama više nije zamisliva bez navodnjavanja", rekao je on.

Investicije te vrste treba primeniti kod proizvodnje takvih kultura, koje trpe povećane troškove ulaganja, jer to zahteva i korišćenje energije, a toškovi su posebno veći tamo gde se upotrebljava dizel za upumpavanje ili ispumpavanje vode iz kanala.

Profesor Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu Miladin Ševarlić izjavio je  da bi sredstva od kredita za navodnjavanje trebalo da se iskoriste pre svega za  primarnu kanalsku mrežu, kako bi što veći broj korisnika imao pristup izvorima vodosnabdevanja.

On je rekao da je dobro što je  konačno realizovana najava da će Srbija dobiti taj kredit za ulaganje u navodnjavanje, jer u prethodne dve decenije skoro da nije bilo investiranja u te namene, osim u velikim uređenim voćnjacima.

Sredstva iz kredita, kako navodi Ševarlić, trebalo bi iskoristiti i za obezbeđivanje izvora vodsnabdevanja na samim parcelama, ukoliko nije moguće regulsati kanalsku mrežu, odnosno dovodne kanale.

Ševarlić je napomenuo da krajnji korisnici kredita treba da računaju na nešto veću kamatnu stopu od one koja je predočena, zbog troškova servisiranja kredita.

Prvi potpredsednik vlade Aleksandar Vučić izjavio je da će u narednih deset dana stići prvih 100 miliona evra investicija iz Abu Dabi Divelepment fonda.

Reč je o kreditu na 20 godina, sa grejs periodom od  pet godina i kamatom od 2,5 odsto.

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Nebojsa Jovanovic

Bravo VUČE vole te narodi SRBIJE a najviše iz bačke banata i srema

special image