• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Štedite u dinarima, savetuje NBS

Izvor Beta

Narodna banka Srbije (NBS) danas je ukazala da je njena analiza pokazala da je isplativija štednja u dinarima.

Procenjivana je, kako je navedeno u saopštenju centralne banke, isplativosti dinarske i devizne štednje u periodu od januara 2001. do oktobra 2013, kao i isplativost štednje oročene oko Svetskog dana štednje u 2012. godini.

"U proteklih 13 godina štednja u dinarima oročena na godinu dana bila je isplativija od štednje u devizama iste ročnosti u većem broju posmatranih perioda (u 95 od 142), pokazuje prva analiza. Do istog rezultata se dolazi i ako se devizna štednja obračunava po višoj kamatnoj stopi od prosečne", navela je NBS.

Dodaje se da je i štednja u dinarima, oročena na godinu dana oko Svetskog dana štednje u 2012. godini, takođe je bila isplativija od štednje u devizama u tom periodu.

Analiza je pošla od pretpostavke da je 31. oktobra 2012. godine oročeno 100.000 dinara na godinu dana po kamatnoj stopi od 10 odsto i 100.000 dinara u evrima po stopi od 3,9 odsto. Po isteku perioda oročavanja, na štednju u dinarima štediša bi dobio 6.012 dinara (ili 53 evra) više u odnosu na štedišu koji se opredelio za štednju u evrima.

"Dinarska štednja ostaje isplativija od devizne i pri obračunu kamata po maksimalnim, odnosno minimalnim kamatnim stopama na dinarsku i deviznu štednju, zaključak je analize koja potvrđuje da je stabilnost kursa dinara u poslednjoj godini učinila štednju u dinarima znatno isplativijom od štednje u devizama u tom periodu", istakla je NBS.

Dinarska štednja je, kako je navedeno u saopštenju, isplativiji i zbog povoljnijeg poreskog tretmana jer prihod od kamata na dinarsku štednju, za razliku od devizne, nije oporezovan.

"Opredeljenje za štednju u dinarima i njena isplativost u narednom periodu zavisiće od makroekonomske stabilnosti, visine inflacije, odnosa između kamatnih stopa na dinarsku i deviznu štednju, kretanja kursa dinara i poreskog tretmana dinarske i devizne štednje", navela je NBS.

Tagovi

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Milan R

Al ajd' ti imaj petlju pa prodaj evre za dinare. Poučeni iskustvom raznih vlasti u ovoj (i bivšoj) zemlji, nešto nisam baš siguran da će ljudi zbog takve razlike da rizikuju.

special image