• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rojters: Neočekivano partnerstvo Srbije i Emirata

Izvor MONDO/Tanjug

Saradnja Srbije i UAE je "neobično savezništvo" koje otvara Emiratima mogućnost za ulazak na tržište Evropske unije, piše britanska novinska agencija.

Srbija je već uspela da privuče neke investicije iz Evropske unije, kao i od tradicionalnog istorijskog saveznika Rusije i Kine, međutim, prijateljstvo između srpske vlade i jedne zemlje Persijskog zaliva usledilo je kao iznenađenje, navodi Rojters u svom ekonomskom osvrtu.

Do prošle godine, Beograd je imao samo simbolične odnose sa Emiratima, a vrednost bilateralne trgovine bila je skromnih 20 miliona evra u 2012. godini. U ovom trenutku se međutim pregovara o milijardama evra zajma i investicija.

Sada Srbija, navodi se u osvrtu, "od hrane za životinje, pa sve do raketa i kredita", računa na neobično savezništvo sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima, kako bi unapredila svoju poljoprivrednu industriju, oživela vojnu proizvodnju i dobila preko potrebne jeftine zajmove, ocenjuje agencija.

Za Emirate, novouspostavljeni odnos sa Srbijom nudi mogućnost ulaska na tržište Evropske unije, kojoj zvanični Beograd želi da se pridruži, kao i pristup nekada moćnoj vojnoj industriji Srbije.

"Oni osečaju da je bolje da stave svoj novac sada, nego kasnije. Kada kupujete u EU tu su javne nabavke, procedure , regularne zavrzlame... kada radite sa Srbijom mnogo je lakše", rekao je Rojtersu anonimni diplomata iz Zaliva.

U vezi vojnog dela iznenadne saradnje Tim Eš, šef odeljenja istraživanja rastućih tržišta u Stadnard banci, kaže da je interes Emirata za srpsku vojnu industriju i višak naoružanja zasnovan na regionalnim apsiracijama.

"Abu Dabi je glavni geopolitički igrač na Bliskom istoku i pristup oružju daje im veću prednost u regionalnim kofliktima, kao što je onaj u Siriji", kaže Eš.

Gotovo dve decenije posle raspada Jugoslavije, Srbija ima probleme sa visokim javnim dugom i nezaposlenošću, dok njena prerađivačka industrija i životni standard uveliko zaostaju za zemljama EU.

Od ručka do investicija

Rojters prenosi i priču o početku, kako je srpski vicepremijer Aleksandar Vučić u Abu Dabiju sreo princa Muhameda bin Zajdea Al Nahjana i kako je od jednog ručka izrodila saradnja teška milijarde dolara.

Emirati i Vlada Srbije su nedavno postigli prvi sporazum, prema kojem će Etihad ervejz iz Emirata uložiti 40 miliona dolara u posrnulu srpsku aviokompaniju Jat.

Sa Razvojnim fondom iz Emirata, Srbija je dogovorila zajam od 400 miliona dolara za poljoprivredu, kao i dodatnih 400 miliona dolara sa proizvođačem hrane Al Dahra, koji će biti iskorišteni za kupovinu propalih poljoprivrednih kombinata.

Srbija je, takođe, potpisala nekoliko memoranduma o razumevanju sa kompanijama iz Emirata, uključujući sa kompanijom Mubadala, o proizvodnji mikročipova i delova za avione.

"To je svakako u skladu sa naporima Emirata da diverzifikuju svoje investicije i povećaju prisustvo u zemljama istočne Evrope", citira Rojters analitičarku Eurasia grupacije iz Londona, Naz Masraf.

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Saša

Nemaju Ameri nikakve veze sa tim savezom.

special image